Putin'in Suriye'ye Asker Gönderme Talebine Rus Parlamentosundan Onay

MOSKOVA(ANKA)  - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yurt dışına asker g&ou...

Haberler 30.09.2015, 12:50
Putin'in Suriye'ye Asker Gönderme Talebine Rus Parlamentosundan Onay

MOSKOVA(ANKA)  - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yurt dışına asker göndermek için parlamentonun üst kanadı olan Federasyon Konseyi'nden onay istedi. Konsey de oybirliğiyle askerlerin Suriye'ye gönderilmesine onay verdi. Kremlin yapılacak hava operasyonlarının tamamen meşru olduğunu savundu.

Sputniknews, “Rus askerlerinin Suriye’ye gönderilmesine Parlamentodan onay” başlığı ile verdiği haberde “Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi, Suriye'ye asker gönderilmesini oybirliği ile onayladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şam yönetiminden gelen talep doğrultusunda Suriye'ye terörle mücadele kapsamında asker gönderilmesi için Federasyon Konseyi'nden onay istemişti” diyor.

ABD'nin Rusya Büyükelçiliği'nden Rus parlamentosunda alınan kararla ilgili değerlendirme geldi. Açıklamada, ''ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bölgede IŞİD'le mücadelede ortak çıkarları olduğunda anlaşmıştı'' denildi.

-İVANOV: KARA OPERASYONU PLANLAMIYORUZ, HAVADAN VURACAĞIZ

Bu arada, Kremlin İdaresi Başkanı Sergey İvanov da Putin'in, Suriye'deki terörist grupların yanında savaşan Rusya vatandaşlarının çok sayıda olması nedeniyle bu kararı aldığını söyledi. İvanov, ''(Suriye'de terörist grupların yanında savaşan Rus vatandaşlarının) sayısı binleri buluyor. Eğer evlerine geri dönerlerse ülkemizin ulusal güvenliği tehlikeye girer'' dedi.

İvanov ayrıca Suriye'de IŞİD mevzilerini bombalayan ABD öncülüğündeki koalisyonun aksine Rusya'nın Suriye'ye Şam tarafından 'davet edildiğini' belirtip, ''Dolayısıyla uluslararası hukuka uygun hareket ediyoruz'' ifadelerini kullandı.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@