Putin: Suriye Yönetimi, Kürtler Ve Diğer Güçler Bir Arada Olmalı

DUŞANBE(ANKA) - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uluslararası toplumu jeopol...

Haberler 15.09.2015, 14:25
Putin: Suriye Yönetimi, Kürtler Ve Diğer Güçler Bir Arada Olmalı

DUŞANBE(ANKA) - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uluslararası toplumu jeopolitik hırsları ve çifte standart uygulamalarını bir kenara bırakmaya çağırırken IŞİD’in “Mekke, Medine ve Kudüs'ü tehdit ettiğini” söyledi. Putin ayrıca  IŞİD ile mücadele için “Suriye yönetimi, Kürtler ve diğer güçlerin çabalarını birleştirmesini” istedi.

Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de düzenlenen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Zirvesi'nde konuşan Putin, "Çeşitli terör örgütlerini doğrudan ya da dolaylı olarak kullanarak konjonktürel hedeflere ulaşma çabalarına son verilmeli. Bazılarının hoşuna gitmeyen rejimleri değiştirme girişimleri sonlanmalı. Terörle mücadelede uluslararası toplumun güçlerini birleştirmeliyiz" dedi.

-“RUSYA OLMASAYDI, SURİYE LİBYA'DAN BETER OLURDU”-

Sputnik’e göre, Suriye'deki durumun ciddiyetine vurgu yapan Putin, IŞİD'in hem Suriye hem Irak'ta önemli topraklara sahip olduğunu belirtti. Putin, IŞİD'in Mekke, Medine, Kudüs gibi kutsal kentlere yönelik planları olduğunu ve Rusya ile AB'yi tehdit ettiğini de vurgulayarak "IŞİD'in Rusya, AB, Orta Asya ve Güneydoğu Asya'daki etkinliğinin artmasından endişe duyuyoruz" şeklinde konuştu.

Ayrıca Putin, "Rusya, Suriye'ye destek vermeseydi, bugün oradaki durum çok daha kötü olurdu. Libya'da yaşananların çok daha kötüsü meydana gelirdi ve sığınmacı sayısı kat be kat fazla olurdu" diye savundu.

-“SURİYE YÖNETİMİ KÜRTLER VE DİĞER GÜÇLER BİR ARADA OLMALI"-

Vladimir Putin, Rusya'nın geniş bir koalisyon çerçevesinde tüm tarafların çabalarının birleştirilmesini önerdiğini de anımsatarak "Koalisyon, terörle mücadeleye gerçek katkı sunan ve sunmaya hazır olan tüm tarafları kapsamalı. IŞİD ile mücadele için Suriye yönetimi, Kürtler ve diğer güçler çabalarını birleştirmeli” dedi.

-“SIĞINMACI KRİZİ DIŞ MÜDAHALELERİN SONUCU”-

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın “aklıselim” muhalefet gruplarıyla işbirliği yapmaya hazır olduğunu da söyleyen Rus lideri, KGAÖ Zirvesi'ndeki konuşmasında son dönemde sığınmacı kriziyle ilgili Rusya'ya yöneltilen suçlamalara ilişkin olarak da  "Kriz Rusya, Şam hükümetine destek verdiği için çıkmış gibi göstermeye çalışıyorlar. Ancak insanlar her şeyden önce önemli ölçüde dış müdahaleler nedeniyle başlayan silahlı çatışmalardan kaçıyor" ifadelerini kullandı. (ANKA)

(CN/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@