Pkk'nın El Yapımı Bombaları Abd Medyasında

WASHİNGTON(ANKA) – PKK’nın el yapımı bombalarla gerçekleştird...

Haberler 20.09.2015, 10:10
Pkk'nın El Yapımı Bombaları Abd Medyasında

WASHİNGTON(ANKA) – PKK’nın el yapımı bombalarla gerçekleştirdiği saldırıların çok sayıda can alması, ABD’li medyanın dikkatini çekti.

Amerika’nın Sesi (VOA), kırsal kesime yerleştirilen bombaların Türk ordusunun operasyon bölgesini genişletmesine neden olduğunu, böylece kentlerde PKK üzerinde oluşan baskıyı hafiflettiği yorumlarının yapıldığını söylüyor. 

“Son 2 ayda 12 el yapımı bomba kullanılarak gerçekleştirilen saldırıda 60 asker ve güvenlik görevlisi yaşamını yitirirken diğer yöntemlerle gerçekleştirilen saldırılarda ölen asker ve polis sayısının ise 67 olduğuna” işaret ediliyor.

Uzmanların  PKK’nın el yapımı bombalarla gerçekleştirdiği saldırıların amacının, çatışma bölgelerini genişletmek olduğunu söylediklerine dikkat çekilirken “Kırsal kesime yerleştirilen bombalar Türk ordusunun operasyonu bölgesini genişletmesine neden oluyor ve böylece kentlerde PKK üzerinde oluşan baskıyı hafifletiyor” deniliyor.

Uzmanların PKK’nın bundan sonra da askeri konvoyları bu yöntemle hedef alarak kentler arasındaki bağlantıları keserek devlet otoritesini güç durumda bırakabileceği uyarılarına da yer verilen haberde Dağlıca ve Iğdır saldırıları anımsatıldıktan sonra şöyle deniliyor:

“El yapımı bombaları tuzak olarak kullanma taktiği PKK’nın 2007’den bu yana sıklıkla uyguladığı bir yöntem. Kendilerinden güçlü ve donanımlı Türk ordusu ile doğrudan çatışmaya girmek istemeyen grup, Hizbullah’ın kendisinden çok güçlü İsrail’e karşı Lübnan’ın güneyinde uyguladığı bombalı tuzak taktiğine dönüş yaptı. El Kaide de Amerikan güçlerine karşı Irak’ta benzer yöntemler kullanarak yüzlerce askerin ölümüne neden olmuştu.”

VOA, PKK’nın kullandığı bombalara ilişkin teknik bilgilere de yer verdiği haberini şöyle noktalıyor:

“Küresel risk danışım şirketi NYA International, müşterilerini Türkiye’nin siyasi şiddet sarmalına sürüklendiği konusunda uyardıklarını belirtiyor. Şirket yaptığı açıklamada Türkiye’nin güneydoğuda PKK güç merkezlerine yönelik operasyonlarını arttırabileceği ve böylece ülkede yaşanacak PKK saldırılarında da artışa neden olabileceği uyarısında bulundu.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@