Peşmerge Şengal'ı Kurtarma Operasyonu Başlattı

ERBİL(ANKA) – Kuzey Irak'ta günlerce tartışılan Şengal operasyonu...

Haberler 12.11.2015, 09:50
Peşmerge Şengal'ı Kurtarma Operasyonu Başlattı

ERBİL(ANKA) – Kuzey Irak'ta günlerce tartışılan Şengal operasyonu başladı. Peşmerge, geçen yılın Ağustos ayından bu yana IŞID’in elinde olan Şengal’ı kurtarmak için harekete geçti. Bu sabah saat 07.00’de, 20 bin Peşmergenin katılımıyla başlatılan operasyon, Musul’u kurtarmak için bir “ilk adım” olarak görülüyor.

Kürt Bölgesi Başkanı ve Başkomutan Mesut Barzani’nin emriyle Şengal’i Kurtarma Operasyonu başlatıldığı bildiriliyor. Bu sabah saat 07.00’de, 20 bin Peşmergenin katılımıyla başlatılan operasyonu yürüten Peşmergeler, önce top ve roketlerle örgüt hedeflerini hedef aldı, ardından da ağır silahlar eşliğinde karadan ilerlemeye başladı.

Rûdaw’ın Peşmerge kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Güney Kürdistan ile Rojava’yı birbirine bağlayan uluslararası karayolu ve 47’nci Cadde’nin yanısıra Gabara  ve Tılşor köyleri kurtarıldı.

Peşmerge Güçleri Zerevani Kuvvetleri (Özel Kuvvetler) Komutanı Tuğgeneral Aziz Veysi, Rudaw’ya verdiği demeçte ilerleme kaydettiklerini belirtti. Operasyon için yeterli cephaneliğin bulunduğunu aktaran Tuğgeneral Aziz Veysi, “Sayı olarak da büyük bir Peşmerge gücu operasyona katılmış durumda. Bu açıdan hiçbir sorunumuz yok” dedi.

-“KOALİSYON UÇAKLARI DÜN GECEDEN BERİ IŞİD HEDEFLERİNİ BOMBALIYOR”-

 Bu arada, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun savaş uçakları, dün geceden beri bölgedeki IŞİD hedeflerini 29 kere bombaladığına dikkat çekilen haberde  “Peşmerge Güçleri’nin Kürdistan Bayrağı altında savaştığını ve hiçbir partinin flamasının taşınmadığı”na dikkat çekiliyor.

Peşmerge Güçleri, 21 Aralık 2014’te gerçekleştirilen kapsamlı operasyonda bölgenin büyük bir bölümünü kurtardığının anımsatıldığı haberde IŞİD’in elindeki Musul Valisi Nevfel Hamadi’in değerlendirmelerine de yer veriliyor.

-MUSUL’UN KURTULUŞU İÇİN “İLK ADIM-“

Musul Valisi Nevfel Hamadi, Şengal operasyonunu Musul’u kurtarmanın “ilk adımı” olarak niteledi. “Kahraman Peşmergeler Şengal’e operasyon yapıyor. Bu, Musul’u kontrol etmek için ilk adım” diyen Vali,  operasyonda Irak Ordusu’nun yer almadığını da vurguladı.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@