Otizmden Etkilenen Kişilere Daha Fazla Fırsat Tanınmalı, İş İmkanı Sağlanmalı

ANKARA (ANKA) - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dünya genelinde otizm konusundaki farkındalığın artması ve otizmden etkilenen birçok kişiye verilen kamu hizmetlerinin yaygınlaşmasından mutluluk duyduğunu söyl

Haberler 02.04.2015, 13:22
Otizmden Etkilenen Kişilere Daha Fazla Fırsat Tanınmalı, İş İmkanı Sağlanmalı

ANKARA (ANKA) - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dünya genelinde otizm konusundaki farkındalığın artması ve otizmden etkilenen birçok kişiye verilen kamu hizmetlerinin yaygınlaşmasından mutluluk duyduğunu söyledi.

Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında, “Bugün sadece farkındalığın artmasına katkı yapmıyoruz, ayrıca ebeveynleri erken tedaviye teşvik ediyor ve otistik kişilerin topluma tam olarak entegre edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Karar alıcılardan okulların kapılarının otistik öğrencilere açılmasına katkı yapmalarını istediklerini belirten Ban, “Yeterli destek ile otistik kişiler toplumlarından ayrılmadan eğitim alabilirler. Artık otistik kişilere daha fazla fırsat tanıma ve iş imkanı sağlama zamanı gelmiş bulunuyor” dedi.

Bu yıl, işverenleri otistik kişileri işe almaya davet eden bir girişim başlattığını belirten Ban, kamu kurumlarını, şirketleri ve küçük işletmeleri otistik kişilere olan yaklaşımlarını bir kez daha gözden geçirmeye ve otistik kişilerin yaşamını değiştirecek imkanları yaratmaya davet etti. Otistik kişilerin büyük bir potansiyelinin bulunduğunu ifade eden Ban, birçoğunun dikkate değer görsel, sanatsal ve akademik yeteneklere sahip olduğunu, sözlü iletişim kuramayan otistik kişilerin yardımcı teknolojiler sayesinde iletişim kurabildiğini kaydetti. Ban, tam anlamıyla herkesi kucaklayan bir toplum yaratılabilmesi için otistik kişilerin zayıf yanları yerine güçlü yönlerini ön plana çıkaran yaklaşımların ortaya konması gerektiğini belirtti.

Otizm alanında farkındalığın en üst seviyede olduğu yerlerde dahi otistik yetişkinlerin yüzde 80’ninden fazlasının iş bulamadığını vurgulayan Ban, “Otistik kişilerin yeteneklerini ortaya koyabilecekleri iş imkanları yaratılabilmesi için işverenlerin otistik kişilerin benzersiz ve özel yeteneklerini anlamaları büyük önem taşıyor” ifadesini kullandı. Ban, BM Genel Kurulu’nun, 2 Nisan’ı Dünya Otizm Farkındalık Günü olarak ilan ederek otistik kişilerin daha fazla hizmete ve fırsata ulaşma imkanına kavuşması, ayrıca otistik kişilerin topluma entegrasyonunun desteklenmesi amacıyla kamu personelinin, hizmet sağlayıcıların, bakım hizmeti verenlerin, ailelerin ve diğer meslek gruplarının eğitilmesi çağrısında bulunduğunu hatırlattı. Ban böylece otistik kişilerin potansiyellerini tam olarak ortaya koyabileceklerini belirtti. (ANKA)

(YE/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@