Operasyonlar Kongre'de Farklı Tepkilere Yol Açtı

Türkiye’nin hem IŞİD hem de PKK’ya eşzamanlı operasyonlar başlatması, Amerikan Kongresi üyelerinin farklı tepkilerine yol açtı.

Haberler 29.07.2015, 20:50
Operasyonlar Kongre'de Farklı Tepkilere Yol Açtı

WASHINGTON (ANKA) - Türkiye’nin hem IŞİD hem de PKK’ya eşzamanlı operasyonlar başlatması, Amerikan Kongresi üyelerinin farklı tepkilerine yol açtı.

Operasyonlara ilişkin Kongre üyelerinin nazbını tutan Amerika’nın Sesi (VOA), “Kongre’nin Demokrat ve Cumhuriyetçi Partili üyeleri, Türkiye’nin IŞİD’e karşı daha etkin önlemler almasının yanı sıra, İncirlik Hava Üssü’nü IŞİD’le mücadele için Amerika’ya açmasından memnunluk duyuyor” dedi.

Cumhuriyetçi Partili Senatör Johnny Isaakson, VOA’ya yaptığı açıklamada “İncirlik stratejik olarak son derece iyi konuma sahip” şeklinde konuştu. Isaakson, gerek Körfez Savaşı’nın önemli bir kısmında, gerekse Afganistan harekatında Türkiye’nin İncirlik’e erişim vermediğini belirterek IŞİD’le mücadelede üssü kullanıma açmasını “iyi bir işaret” olarak yorumladı.

Yine VOA’ya konuşan  Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun en kıdemli Demokrat Partili üyesi Ben Cardin ise “Türkiye net bir şekilde bölgede kendini daha öne çıkarıyor, daha aktif oyuncu haline geliyor, NATO’yla daha fazla yakınlaşıyor” derken “Günün sonunda IŞİD’e karşı mücadelemizde bu iyi bir haber olacak” sözlerini kullandı.

“İncirlik bölgedeki en önemli güzergahlarımızdan biri” diyen Cardin, Türkiye’yle işbirliğinin Amerika’nın seçeneklerini arttırdığını düşünüyor.

 -“TÜRKLERİN KARAR VERMESİ GEREKİYOR-“

Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyesi Brad Sherman’a göreyse, bir taraftan IŞİD’i, bir taraftan IŞİD’le savaşan güçleri bombalayan Türkiye, IŞİD’le mücadelede Amerika’nın işini kolaylaştırırken, IŞİD’in düşmanlarını bombalama fırsatını da ele geçirmiş oldu” değerlendirmesini de aktarıyor.

Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Partili üyesi Dana Rorabacher da Türkiye’den “karmaşık sinyaller” aldığı görüşünde. Rorabacher, "Amerika İncirlik konusunda Türkiye’den izin almasına rağmen Ankara’nın radikal İslamcılarla mücadele eden Kürt güçleri bombalamasından dolayı şaşkınlık duyuyor. Türkler’in bir karar vermesini sağlamak gerekiyor. Bizimle birlikte mi olacaklar, yoksa Batı medeniyetini yok etmeye çalışan radikal Müslümanlar’la mı?” diyor. 

Rorabacher, “Türk hükümetinden şizofren bir mesaj almak beni kaygılandırıyor” dediği demecinde “Türk hükümeti ile Kürt nüfusu arasında uzlaşmalı” vurgusunu yapıyor.

-“KÜRTLER VE TÜRKİYE ORTAK ÇIKARLARA SAHİP”-

Senatör Cardin ise Türkler’le Kürtler arasındaki tarihi gerginliği, “karmaşık bir durum” olarak tanımlıyor. Cardin bununla birlikte Ankara ve Kürt güçler arasında hala “IŞİD’le savaşmak gibi ortak bir gündemin olduğunu” belirtiyor.

Cardin, “Kürt nüfusuyla Türkiye, aşırıcılarla savaşma ve bölgede istikrarı koruma konusunda ortak çıkarlara sahip” diye konuşuyor.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@