Observer: Türkiye'nin Hava Baskınları İhtilafta Yeni Aşamaya İşaret Ediyor

Türkiye’nin IŞİD’e karşı gerçekleştirdiği hava baskınları, Pazar gazetelerinde geniş yer bulunuyor. İngiliz The Observer Gazetesi, operasyonların Suriye ihtilafında “yeni bir aşamaya\" işaret ettiğini düşünüyor.

Haberler 26.07.2015, 13:35
Observer: Türkiye'nin Hava Baskınları İhtilafta Yeni Aşamaya İşaret Ediyor

LONDRA(ANKA) - Türkiye’nin IŞİD’e karşı gerçekleştirdiği hava baskınları, Pazar gazetelerinde geniş yer bulunuyor. İngiliz The Observer Gazetesi, operasyonların Suriye ihtilafında “yeni bir aşamaya" işaret ettiğini düşünüyor.

Observer, Türkiye’nin IŞİD’le mücadeledeki yeni yaklaşımına dikkat çektiği geniş haberine “Türkiye’nin Suriye’deki hava baskınları, bölgedeki her ülkede kanlı iz bırakan ihtilafta yeni bir aşamaya işaret ediyor. Ancak Türkler şimdi, ABD’nin İslam Devleti ile tüm gizli işlere son verme talebini kabul edecek mi?” savlarıyla giriyor. 

İngiliz gazetesi, ABD özel kuvvetlerinin Mayıs ayında Suriye’nin doğusundaki İslam Devleti tesislerine baskın düzenlendiğinde komşu ülkelere haber vermediğini belirterek söz konusu baskının hedefinin petrol kaçakçılığından sorumlu IŞİD yöneticisi Ebu Sayyaf olduğunu söylüyor. Haberde ismi örgütün üst düzey kademelerinin dışında pek duyulmayan Sayyaf’ın “Türkiye’de çok iyi bilindiği”, başlıca müşterilerinin de “Türk alıcılar” olduğu öne sürülüyor.

Petrol ticaretinin “cihatçılar ile Türkler arasındaki ittifakın kanıtı olarak” gösterildiğini, bu durumun “Türk sınırının cihatçılarca geçişler için kullanılmasının, zaten kaygılı olan Washington ve Avrupa’da protestolara yol açtığını” savunan gazete, Sayyaf’ın öldürüldüğü baskın sırasında ele geçirilen “belgeler”e dikkat çeken “üst düzey bir Batılı yetkili”ye atfen "Türk yetkilileri ile IŞİD üyeleri arasındaki doğrudan temasların reddedilmez olduğu“ iddiasına da yer veriyor.

İngiliz gazetesi, ABD’nin IŞİD karşıtı mücadeleyi başlatmasından yaklaşık bir yıl sonra Türkiye'nin, geçen hafta “Suruç saldırısına yanıt” olarak IŞİD hedeflerine karşı uçaklarını gönderirken İncirlik Üssünün kullanılmasına izin verdiğini anlattığı geniş haberinde o zamana kadar Ankara’nın önceliğin Esad rejimiyle mücadeleye verilmesinde ısrar ettiğini söylüyor.

 “Türkiye, açıkça Ahrar El Şam ve El Nusra gibi başka cihatçı gruplara destek vermişti” iddiasına da yer veren gazete, haberinde Türkiye’nin son dönemde IŞİD’e karşı aldığı önlemlere değinirken de Türkiye’nin hava baskınlarının Suriye ihtilafında “yeni bir aşamaya" işaret ettiğini söylüyor.

“Ancak Türkler şimdi ABD’nin İslam Devleti ile tüm gizli işlerine son vermesi talebini kabul edecek mi?” gibi savlar dile getiren Obesvrer haberini, aynı Batılı yetkilinin “Suriye’nin Batısında Hizbullah ve Türkiye’nin rolü nasıl tarif ederseniz edin giderek netleşiyor. Bu onlar için önemli bir dönem. Artık IŞİD’i kendi egemenliklerine bir tehdit olarak görecekler mi?" sözleriyle noktalıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@