Obama Yönetiminin Eski Danışmanı Prof. Philips: Ypg, Abd İçin Kırmızı Çizgi

WASHİNGTON(ANKA) -  Bir süre öncesine kadar ABD Dışişleri Bakanlığı’nda üst düzey...

Haberler 01.11.2015, 14:40
Obama Yönetiminin Eski Danışmanı Prof. Philips: Ypg, Abd İçin Kırmızı Çizgi

WASHİNGTON(ANKA) -  Bir süre öncesine kadar ABD Dışişleri Bakanlığı’nda üst düzey danışman olarak görev yapan Profesör David Phillips, YPG’nin ABD için “kırmızı çizgi” olduğunu savunurken, Başkan Obama’nın Antalya’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a YPG ile ilgili “kırmızı çizgilerini ileteceğini” öne sürdü ve “Şu anda iki ülke arasında en büyük problem YPG konusunda yaşanıyor” iddiasında bulundu.

ABD’deki Columbia Üniversitesi Barış ve İnsan Hakları Bölüm Başkanı Phillips, Amerika’nın Sesi (VOA) ile Türkiye’nin politikalarını ve ikili ilişkileri değerlendirdiği bir mülakat yaptı. Türkiye için “demokrasiden giderek uzaklaşıyor, ekonomi bozuluyor” gibi ağır eleştirilerde bulunan Phillips, “Türkiye'nin güvenilecek bir ortak olma konumundan uzaklaştığını” da savundu.

Phillips, 14 Kasım’daki G-20 Zirvesi için Türkiye’ye gelecek olan ABD Başkanı Barack Obama için “Obama, Erdoğan ile Antalya’da açık bir şekilde Türkiye’nin bu gidişatını doğru yöne koymak için konuşacaktır” savını da öne sürdü.

Türkiye’nin IŞİD ile mücadele eden koalisyona katılma kararının “ Erdoğan tarafından PKK’ya saldırmak için bir kılıf olarak kullanıldığını” savunan Phillips, "İki ülke arasında dostluk ve güven giderek azaldı. Güvenlik konusunda yapılan ortaklık için ise düşüşe geçildi. Güvenilir bir dostun tanımı, güvenilirliği ve yapacaklarının tahmin edilebilirliği ile ölçülür. Türkiye’nin güvenilirliği müttefikleri için artık bir soru işareti haline dönüştü” gibi eleştirilerde bulundu.  

ABD ve ve PYD’nin bir güvenlik işbirliği içerisine girdiklerini Amerika’nın Kobani’de PYD’ye havadan silah ikmali yaptığını, hava desteği verdiğini anımsatan Phillips, “Amerika, PYD ile daha fazla işbirliği içine gireceklerini açıklayınca, Türkiye’nin buna cevabı YPG güçlerine ateş açarak verdi. Bu durum Türkiye ve Amerika’yı bir ihtilaflı bir duruma getirdi” görüşünü öne sürdükten sonra şu savları da dile getirdi:

“Eğer Amerika bir tercih yapmak zorunda bırakılırsa, bu hiç istenmeyecek durumlara yol açabilir. Amerika, müttefiki Türkiye ile IŞİD’e karşı en güçlü mücadeleyi veren desteklediği YPG arasında kalabilir. Sanırım bu konuda başkan Obama, Antalya’da Erdoğan’a kırmızı çizgilerini iletecektir. Eğer Türkiye, YPG ile çatışırsa bu Amerika’nın dost olarak gördüğü bir güce saldırıdır, çok büyük yanlış yapılır. Şu anda iki ülke arasında en büyük problem YPG konusunda. “(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@