Obama Uyardı: Kongre'nin Anlaşmayı Bloke Etmesine İzin Vermem

ABD Başkanı Barack Obama, İran ile varılan anlaşma için, nükleer anlaşma ile İran\'ın nükleer silah geliştiremeyeceğinin altını çizerken “Anlaşmanın ihlalinin çok ciddi sonuçları olacak” uyarısını yaptı.

Haberler 14.07.2015, 18:51
Obama Uyardı: Kongre'nin Anlaşmayı Bloke Etmesine İzin Vermem

WASHİNGTON(ANKA) - ABD Başkanı Barack Obama, İran ile varılan anlaşma için, nükleer anlaşma ile İran'ın nükleer silah geliştiremeyeceğinin altını çizerken “Anlaşmanın ihlalinin çok ciddi sonuçları olacak” uyarısını yaptı.

Barack Obama, İran'la nükleer anlaşmaya ilişkin ilk açıklamasında  anlaşmayı savunurken "Ciddi yaptırımlar uyguladık ve sonucunu aldık” dedi. Anlaşma olmazsa İran’ın nükleer silahlara erişebileceği uyarısında bulunan Obama, anlaşmanın Washington’un tüm koşullarını karşıladığını belirterek  “Anlaşmanın ihlalinin çok ciddi sonuçları olacak" şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama, "Anlaşma, İran ve ABD arasındaki bütün farklılıkların giderildiği anlamına gelmiyor” dediği açıklamasında ayrıca  Obama, İran'ın anlaşmayı ihlal etmesi halinde yaptırımların da geri döneceğini vurguladı.  

Açıklamasında Kongrenin anlaşmaya ilişkin yapacağı çalışmalara da değinen Obama, Kongre’nin anlaşmayı gözden geçireceğini belirtti. Obama, Kongre'nin anlaşmayı veto edeceği iddialarına ilişkin olarak da “Anlaşmanın ABD Kongresi'nde bloke edilmesine izin vermeyeceğim. Kongre'de reddedilirse bu kararı veto edeceğim” uyarısında da bulundu.   (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@