Nyt'ya Göre Tüm Çabalara Rağmen Işid'e Katılımlar Önlenemiyor

NEW YORK(ANKA) – Küresel çabalara rağmen başta IŞİD olmak üzere Irak ve Suriye’de s...

Haberler 27.09.2015, 13:35
Nyt'ya Göre Tüm Çabalara Rağmen Işid'e Katılımlar Önlenemiyor

NEW YORK(ANKA) – Küresel çabalara rağmen başta IŞİD olmak üzere Irak ve Suriye’de savaşan oluşumlara yabancı gönüllülerin katılmasının önlenemediğine dikkat çekiliyor.

New York Times Gazetesi “Küresel çabalara rağmen binlerce insan IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye giriyor” başlığı ile verdiği geniş haber analizinde “Amerikan istihbarat analistlerin hazırladıkları gizli değerlendirmede 2011 yılından bu yana 100’den fazla ülkeden 30 bine yakın savaşçının Irak ve Suriye’ye seyahat ettiği sonucuna varılıyor. Bir yıl kadar önce aynı yetkililer, 80 ülkeden 15 bin kadar kişinin çoğu İslam Devleti’ne katılmak üzere gittiği tahmininde bulunmuşlardı” diyor.

Böylece son 12 ayda savaşmaya giden yabancıların sayısının katlandığını söyleyen gazete, bu gelişmeyi, “sınır kontrollerini sıkılaştırma, istihbarat paylaşma ve terörle mücadele yasalarının uygulanmasına yönelik uluslararası çabanın gönüllü akınını azaltmadığının açık kanıtı” olarak görüyor.

NYT, Irak ve Suriye’ye giren gönüllülerin arasında 250’den fazla ABD’linin de bulunduğunu vurguladığı haberinde Pentagon’un koalisyonu gerçekleştirdiği hava baskınları sonucunda 10 bin kadar IŞİD savaşçının öldürüldüğünü söylese de örgütün ayda ortalama bin militanı çektiğinin altını çiziyor.

Obama Yönetiminin Suriye politikalarının da  “eğit-donat” programı dahil olmak üzere başka alanlarda da önemli sorunlarla karşılaştığına, ABD’nin koalisyon özel temsilcisi General John Allen’in de bu yılın sonunda görevinden ayrılacağını bildirdiğine dikkat çekiliyor.

NYT haberinde ABD Temsilciler Meclisi’nin yeni raporunda Obama Yönetimi ve müttefiklerinin yabancı savaşçılarla mücadelede daha fazla çaba göstermedikleri için eleştirildiğini yazıyor.

85 sayfalık raporda ABD’nin yabancı ortaklarının terör zanlıları ile ilgili bilgi paylaşımında yetersiz kaldığının belirtildiğini anlatan gazete, BM'nin yabancı savaşçıların geçişlerini durdurmak amacıyla bazı ülkelere tavsiyelerde bulunsa da bunların uygulanmasında eksikliklerin yaşandığını vurguluyor. Gazeteye göre bazı ülkelerde de "terör eylemlerine" karşı alınan önlemler "ifade özgürlüğünü” engelliyor.  

ABD’li gazete, haberinde savaşçıların IŞİD’e katılmasını durdurma çabaları açısından büyüteç altına olan ülkelerden biri olarak nitelediği Türkiye için “Batılı yetkililer, yoğun uluslararası baskı altındaki Türkiye’nin gözaltı, tutuklamalar ve yabancı savaşçı zanlıları hakkındaki hukuki işlemlere hız verdiğini, müttefik ortaklarla bilgi paylaşımını artırdığını ve sınırının güvenliğini iyileştirmek için adım attığını söylüyor” diye yazıyor.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@