Nyt'ya Göre, Işid'le Mücadele, Obama'nın 24 Nisan Kararını Karmaşıklaştıracak

NEW YORK(ANKA) – 24 Nisan’a bir hafta kala Ankara’dan verilen tepkilere dikkat çekilirken ABD Başkanı Barack Obama’nın nasıl bir tavır takınacağına ilişkin spekülasyon artıyor. New York Times Gazetesi, “Ermeni Soykırımı’ndan

Haberler 17.04.2015, 15:41
Nyt'ya Göre, Işid'le Mücadele, Obama'nın 24 Nisan Kararını Karmaşıklaştıracak

NEW YORK(ANKA) – 24 Nisan’a bir hafta kala Ankara’dan verilen tepkilere dikkat çekilirken ABD Başkanı Barack Obama’nın nasıl bir tavır takınacağına ilişkin spekülasyon artıyor. New York Times Gazetesi, “Ermeni Soykırımı’ndan yüzyıl sonra Türkiye’nin ret tutumu derinleşiyor” başlığını kullandığı geniş haberinde uzmanların Obama’nın bu yıl alacağı kararı, ABD’nin IŞİD’le mücadele için Türkiye’den daha çok destek sağlama çabalarının “karmaşıklaştıracağı” yönündeki görüşlerini yansıtıyor.

New York Times, geniş haberinde “1.5 milyon Ermeni, 1. Dünya Savaşı sırasında 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğunca öldürüldü. Türkler yaygın biçimde kitlesel öldürmelerin planlanmış olduğuna inanmıyor” sözlerini spotuna çıkarıyor.

Olayların 100. Yıldönümünün, “Türk hükümetinin pozisyonunu yumuşatmakta olduğu gibi görünmesinden  birkaç yıl sonra” geldiğini söyleyen gazete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Ermenilere “taziye” dileklerini ilettiğini anımsatarak Erdoğan için  daha önce hiçbir Türk liderinin yapmadığını yaptığını düşünüyor.

-TÜRKİYE’DE  “BİRLEŞTİRİCİ KONU”-

“Ancak yıldönümü yaklaşırken durumun eskiye döndüğünü” savunan gazete, “Laik ile dindar, zengin ile yoksul, liberal ile muhafazakar gibi ayrışmalarla tarif edilen bir ülke, Ermeni soykırımının mirası ise birleştirici bir konu” yorumunu yapıyor.

NYT, “soykırımın mirasının” ABD’deki siyasetteki rolüne de vurgu yaptığı haberinde Barack Obama dahil başkan adayları seçim kampanyalarında sırasında “soykırım” ifadesini kullansa da şimdiye kadar hiçbir başkanın böyle bir sözcüğü telaffuz etmediğinin altını çiziyor. Haberde şöyle devam ediyor:

“Uzmanlar, Sayın Obama’nın bu yılki kararını, ABD’nin, Irak ve Suriye’de IŞİD olarak da tanınan İslam Devleti’nin aşırı unsurlarıyla mücadele için Türkiye’den daha fazla işbirliğini sağlama çabalarının karmaşıklaştıracağını söylüyorlar.”

Bu çerçevede  Ermenilerin Kongre’deki başlıca destekçilerinden olan ve “Ermeni soykırımı”na ilişkin son karar tasarısının imzacılarından Temsilciler Meclisi Üyesi Adam Schiff’ın “IŞİD’le mücadele ve Türkiye’nin desteğini sağlama gereğinin soykırımın tanınması çabalarını etkisizleştirmesinden kaygı duyduğunu” söylediğini aktarıyor.

NYT haberinde dikkat çeken diğer bir unsur da Kürtlerin yoğun olduğu Güneydoğu’da “uzlaşı, özür ve geçmişin dürüst bir değerlendirmesi” gibi farklı bir söylemin olduğunun altı çizilmesi. Bu çerçevede “Kürtlerin soykırımda önemli bir rol oynadıkları” yönündeki görüşlerine yer veren gazete, “Ve şimdi  tarihle yüzleşmeye niyetli olanlar Kürtlerdir” diyor.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@