Nyt'dan Seçim Yorumu: Şaşırtıcı Dönüş

NEW YORK(ANKA) -  1 Kasım seçiminde iktidar partisinin “şaşırt...

Haberler 02.11.2015, 12:45
Nyt'dan Seçim Yorumu: Şaşırtıcı Dönüş

NEW YORK(ANKA) -  1 Kasım seçiminde iktidar partisinin “şaşırtıcı bir dönüş” yaptığını söyleyen New York Times Gazetesi, seçimin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aylarca süren siyasi "kargaşa" ve "şiddetin" ardından Türk siyaseti üzerindeki "hakimiyetini" sürdürmesini sağladığını söylüyor. ABD'li gazete, muhaliflerin uğradığı büyük hayal kırıklığını  ise “bir donemin sonunu görmeyi umulanlar serseme döndü” sözleriyle aktarıyor.  

NYT, “Seçim sonucu, Erdoğan’ın, büyük ölçüde törensel olan cumhurbaşkanlığının anayasal sınırlarını zorlarken ülkenin en başlıca siyasi şahsiyeti olmaya devam etmesine olanak verecek” yorumunu yaptığı geniş haber analizinde “AKP’nin zaferi, Türk toplumunun bağıntısına çok pahalıya mal oldu” görüşünü de öne sürüyor.

“Zafer, sanki Erdoğan’ın daha milliyetçi ve güneydoğu’da Kürt militanlarına karşı daha sert bir çizgi benimseme yönündeki seçim stratejisini geçerli kıldı” diye yazan ABD’li gazete, özellikle "yurt dışında kaygı yaratan" muhalif medya kuruşlarına yönelik eylemlere dikkat çekerek seçimle “bir dönemin sonunu görmeyi umulanlar serseme döndü” diyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@