Nyt: Türkiye'nin Pyd'yi Vurması Abd İle Gerilimi Artırıyor

NEW YORK TİMES(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Türkiye&rsq...

Haberler 28.10.2015, 11:10
Nyt: Türkiye'nin Pyd'yi Vurması Abd İle Gerilimi Artırıyor

NEW YORK TİMES(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Türkiye’nin Suriye’de PYD’yi iki defa vurduğu açıklaması, örgütün IŞİD’le mücadelede adeta bir “müttefik” olarak görülen ABD’de dikkat çekti. New York Times Gazetesi,  PYD'ye yönelik baskınların "doğrulandığını" duyururken atılan adımın “ABD ile Türkiye arasındaki gerilimleri de artırdığını” savundu.

New York Times Gazetesi,  “Türkiye, son bir yılda IŞİD’le mücadele eden ABD’nin liderliğindeki koalisyonun Suriye içinde en önemli müttefiklerinden biri haline gelen Kürt milislerinin mevzillerini vurduğunu teyit etti” sözleriyle girdiği geniş haberinde şöyle devam ediyor:

“Kürtlerin hafta sonunda meydana geldiğini söylediği baskınların doğrulanması, ABD’nin Suriye’de İslam Devleti’yle savaşmaya yönelik tutarlı bir stratejiyi oluşturmaya yönelik çabasını daha da karmaşıklaştırıyor. Aynı zamanda  militan grubuna karşı savaşta ismen müttefik olmakla birlikte çok farklı çıkarları olan ABD ile Türkiye arasındaki gerilimleri de artırıyor.”

ABD’li gazete, baskınlar sınırlı gibi görünse de “Türkiye’nin Amerika ile müttefik gruba karşı askeri operasyonları genişletme yönündeki yeni bir kararlılığının işareti olabilir” dediği haberinde “ABD uzun bir süre IŞİD’le savaş için Türkiye’nin yardımını sağlamak için çabalarken bölgedeki birbirinden farklı çıkarlar yumağının gözlerin önüne serildiğini” söylüyor.

Türkiye’nin PYD’ye baskınlarının, örgütün Tel Abyat’ın Rojava’nın bir parçası olduğunu açıklamasının ardından gerçekleştiğine de dikkat çekilen haberde “Türkiye, bu gelişmeyi ulusal güvenlik tehdidi olarak görüyor zira kendi Kürtlerin arasında ayrılıkçı hissiyatını alevlendirebilir” yorumu da yapılıyor.

NYT, bu bağlamda “Hükümetin Temmuz ayında hem Türkiye hem de Irak’ta PKK ile savaşmaya yeniden başladığını” belirtikten sonra “Ancak Türkiye, ABD ile büyüyen ilişkileri nedeniyle sanki Suriye’nin Kürtlerini görmezlikten geliyordu” diyor ve ABD’nin, iki grup arasındaki “yakın bağları”na rağmen  PYD’nin PKK’dan farklı değerlendirilmesi gerektiğini savunduğunu anımsatıyor.

-“ABD’NİN 50 TON CEPHANE ATMASI TÜRKİYE’DE ALARM YARATTI”-

“Türkiye şimdi iki grubu tek grup olarak görmeye niyetli görünüyor. Son haftalarda da,  ABD’nin geçen yıldaki Kobani savaşı sırasında başlayan Suriyeli Kürtlere desteğini sert biçimde eleştirmişti” diyen NYT, durumun Rusya’nın Suriye’deki askeri operasyonlara başlamasıyla daha da “karmaşıklaştığını” söylüyor.

Gazete, Rusya’nın Suriyeli Kürtlere destek önerdiğinin de sanıldığını belirttikten sonra ABD’nin Rakka yakınlarında IŞİD’le savaşmaya hazırlanan bir Arap Kürk ittifakına havadan 50 ton cephane atmasının ise “Türkiye’de alarm yarattığını” öne sürüyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@