Nyt: Türkiye'nin Aşırı Kürtlere Odaklanması Işid Çabalarını Karmaşıklaştırıyor

Türkiye’nin, IŞİD’in yanısıra PKK’ya da operasyon düzenlenmesi, Batı’da tartışılıyor.

Haberler 29.07.2015, 20:59
Nyt: Türkiye'nin Aşırı Kürtlere Odaklanması Işid Çabalarını Karmaşıklaştırıyor

NEW YORK(ANKA) - Türkiye’nin, IŞİD’in yanısıra PKK’ya da operasyon düzenlenmesi, Batı’da tartışılıyor. "Türkiye’nin aşırı Kürtlere odaklanması, IŞİD çabalarını karmaşıklaştırıyor” diye düşünen New York Times Gazetesi, “Kürt meselesinin İslam Devletine karşı verilen uluslararası mücadeleyi gölgelemesi” yönündeki kaygılara dikkat çekiyor. 

New York Times, Türkiye’nin, IŞİD’le savaş konusunda ABD ile anlaşmaya varmasını izleyen günlerinde güvenliğine tehdit eden aşırı unsurlarla mücadele edeceğini söylediğine dikkat çekerek “Ancak Türklerin kafalarındaki aşırı unsurlar sadece İslam Devleti üyeleri değil. Bu hafta gittikçe daha net görüldüğü gibi Türkiye,  aynı ölçüde Kürt militanlarını bastırmaya odaklanıyor” diyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürtlerle iki yıllık barış sürecinin devam etmesinin artık mümkün olmadığı yönündeki açıklamalarına dikkat çeken gazete, Türkiye’nin NATO toplantısında ittifaktan “iki grupla mücadele sözünü aldığını” yazıyor.

Türkiye’nin IŞİD ve PKK’ya karşı yürüttüğü hava baskınlarına ve Türkiye’de yaşanan şiddet olaylarına da vurgu yapılan haberde “Sayın Erdoğan’ın tutumu, ABD ve diğer NATO müttefikleri için bir komplikasyon oluşturuyor. İttifak kuralları uyarınca Türkiye’yi tehditlerden korumak zorundalar” diyor ve  müttefiklerinin PKK’ya terör listesinde yer verdikleri de anımsatılıyor.

Buna karşın NYT, "müttefiklerin Kürt meselesinin İslam Devletine karşı verilen uluslararası mücadeleyi gölgelemesine olanak vermeye istekli olmadıklarını" da söylüyor.  Bunun ardından “Üst düzey bir Obama yetkilisi, Salı günü Türkiye ile PKK arasındaki husumetin Kürt isyancı grubunca başlatıldığını ve Türkiye’nin Irak’taki PKK hedeflerini bombalama hakkının olduğunu söyledi”  diye yazıyor.

“Türkiye’nin birbenbire Kürtlere yeniden odaklanması, gerçek sebeplere ilişkin soru işaretlerini yarattı. Avrupa’da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirenlerin bazıları, acaba İslam Devleti’yle mücadele etmekten çok Kürtleri bastırmakla mı daha ilgili diye soruyorlar” diyen NYT,  Erdoğan’ın “muhalifleri” arasında HDP üyelerinin de bulunduğunu belirterek partinin genel seçimde barajı geçmesinin, AK Parti'nin iktidar çoğunluğunu kaybetmesine neden olduğuna dikkat çekiyor.

ABD’li gazete, habere son verirken de “Türkiye ile Kürt grupları arasındaki tırmanan gerilim, İslam Devletine karşı çabalar için bazı tehditler oluşturuyor. Türkiye’de Kürt militanları ile güvenlik güçleri arasında  yaygın bir şiddet  patlak verirse eğer hükümet, geçen hafta ABD ile anlaştığı İslam Devletiyle mücadele taahhüdünden sapabilir” uyarısını yapıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@