Nyt: Türkiye, Kendi İle De Savaş Halinde

NEW YORK(ANKA) – Ankara’daki kanlı intihar saldırısının  &ldquo...

Haberler 13.10.2015, 13:05
Nyt: Türkiye, Kendi İle De Savaş Halinde

NEW YORK(ANKA) – Ankara’daki kanlı intihar saldırısının  “kutuplaşmış Türkiye’yi birleştirmeye yetmediği” gibi yorumlar yapılıyor. New York Times Gazetesi, Türkiye’deki “kutuplaşmaya” vurgu yaptığı haber analizinde “Ankara’daki bombalamaya toplumun tüm kesimlerinden gelen tepkinin ispatladığı gibi Türkiye büyük ölçüde kendiyle de savaş halinde” ifadelerini kullanıyor.

Türkiye konulu haber analizinin başlığına “Ankara’daki Öldürücü Saldırı, Kutuplaşmış Türkiye’yi Birleştirmeye Yetmedi” sözlerini çıkaran New York Times,  bilim adamı Aziz Sancar’a Nobel Ödülü’nün verilmesinin ardından bile Sancar’ın Kürt olup olmadığına ilişkin tartışmalar yaşandığına dikkat çektikten sonra “Bu günlerde hiçbir şey, paylaşılmış bir acı veya bir zafer anı bile, Türkleri bir araya getirmek için yeterli olmuyor” diye yazıyor.

ABD’li gazete, Ankara’daki saldırının birkaç saat sonra “siyasi liderler yeniden didişmeye, öfkeli vatandaşlar hükümeti protesto etmeye” başladığını belirttikten sonra Türkiye’deki ayrışmaları şu sözlerle vurguluyor:

“Türkiye uzunca bir süreden beri, laik dindar, zengin yoksul, Türk Kürt, gibi fay hatları ile bölünmüş durumda ve bir zamanlar Sayın Erdoğan’ın bu gerilimleri çözme kabiliyeti olduğu gibi görünüyordu. Kürtlerle barış arayışına girdi, eskiden baskı altında olan dindar kitleleri güçlendirdi ve bir süre güçlü bir ekonomi başında bulundu.”

Bunun ardından “Ancak son yıllarda Sayın Erdoğan birçok eski destekçisini soğuturken tüm bunlar tersine döndü. Hükümet, gazetecileri hapse attı, siyasi gerekçeli vergi denetimleriyle işadamlarının peşine düştü ve barışçıl göstericileri bastırdı” savlarını dile getiren gazete, analizinde Türkiye’nin  karşı karşıya bulunduğu, IŞİD ve PKK gibi ciddi güvenlik tehditlerine vurgu yaptıktan sonra şu ifadeler kullanıyor:

“Ancak Ankara’daki bombalamaya toplumun tüm kesimlerinden gelen tepkinin ispatladığı gibi Türkiye aynı zamanda kendi ile de savaş halinde”.(ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@