Nyt Editoryal Kurulu: Mülteciler Nedeniyle Türkiye'ye Daha Çok Yardım Yapılmalı

New York Times gazetesinin Editoryal Kurulu, Ürdün, Türkiye ve Lübnan’daki mülteci sayıları artarken mülteciler için “koşullar keskin biçimde kötüleştiğini” savunarak BM üyesi devletlerin, insani yardım sağlayan BM kuruluşlarına katkıda bulunmaları için çalışmalar başlatılmasını, o zamana kadar da söz konusu üç ülkeye daha çok kalkınma yardımının yapılmasını istedi.

Haberler 09.09.2015, 15:13
Nyt Editoryal Kurulu: Mülteciler Nedeniyle Türkiye'ye Daha Çok Yardım Yapılmalı

NEW YORK(ANKA) - Suriye’den kaçan insanların daha çok sığındığı komşu ülkeler Ürdün, Türkiye ve Lübnan’daki mülteci sayıları artarken mülteciler için “koşullar keskin biçimde kötüleştiği” belirtiliyor. Bu yöndeki görüşleri dile getiren New York Times gazetesinin Editoryal Kurulu, BM üyesi devletlerin, insani yardım sağlayan BM kuruluşlarına katkı yapmaları sağlanması gereğini vurgularken o zamana kadar söz konusu üç ülkeye daha çok kalkınma yardımının yapılması çağrısında bulundu.

NYT Editoryal Kurulu, son dönemde dünyada dikkatlerin, Avrupa’daki mülteci krizine ve Avrupa liderlerinin kriz ile ilgili olarak atacağı adımlara çevrildiğini anımsatarak “Suriyelilerin Avrupa’ya ulaşmak için canlarını tehlikeye atmalarının nedenlerinden biri, onlardan birçoğunun sığındığı yakın ülkelerde hayatın dayanılmaz hale gelmesidir” yorumunu yapıyor.

Suriye’nin savaş öncesi nüfusunun yarısından fazlasını oluşturan 12 milyona yakın Suriyelinin çatışmaların başladığı 2011’den beri evlerinden edinildiğini, onlardan dört milyonunun da ülkeden kaçarak daha çok komşu Ürdün, Türkiye ve Lübnan’a sığındığını anlatan Kurul, Lübnan’da Suriyeli mültecinin halen ülkedeki nüfusun dörtte birini oluşturduğuna dikkat çekiyor.

“Bu ülkeler artık baş edemiyor ve sayıları tırmanırken mülteciler için koşullar keskin bir biçimde kötüleşti” denilen yazıda bunun nedenlerinden biri olarak da mültecilere gıda, sağlık hizmetleri ve sığınak sağlayan BM kuruluşlarının paralarının bitmesini gösterdi. Suriyeli mülteciler için bu yılda ihtiyaç duyduğu 4.5 milyar dolardan sadece 1.67 milyarını toplayabilen BM’ye bağlı insani yardım kuruluşlarından Dünya Gıda Programı’nın 1.6 milyon Suriyeli’ye yaptığı gıda yardımını kesmek zorunda kaldığının altı çiziliyor.

Kurul, bu çerçevede üye devletlerin BM’nin bütçesine yaptıkları katkılarının yanısıra örgütün başlıca insani yardım kuruluşlarına da katkı yapmalarının sağlanması için gerekli çalışmaların yapılması gereğini savunken şunları da söyledi:

“O zamana kadar  Ürdün, Türkiye ve Lübnan’ın aldıkları milyonlarca Suriyeli mülteci ile baş çıkabilmelerine destek amacıyla daha çok kalkınma yardımına ihtiyaçları var. Suudi Arabistan ve Körfez devletleri gibi zengin ülkeler, derhal BM’ye hibelerini artırmalı. Ve taahhütte bulanan ancak bu taahhütlerini yerine getirmeyen ülkeler, ödeme yapmalı.”(ANKA)

(CN/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@