Nusra, Eğit-Donat Programındaki 30. Tümen'e Saldırdı

Suriye’de Nusra Cephesi bu sabah saatlerinde “eğit

Haberler 31.07.2015, 15:24
Nusra, Eğit-Donat Programındaki 30. Tümen'e Saldırdı

DOHA(ANKA) -  Suriye’de Nusra Cephesi bu sabah saatlerinde “eğit-donat” birliği içerisinde yer alan ve aralarında Türkmenlerin de bulunduğu yedi ılımlı muhalif grubun bir araya gelerek oluşturduğu 30. Tümen'in karargahına saldırdı. Halep’e bağlı Azez ilçesinin Malikiye köyünde bulunan karargaha önce havan toplarıyla saldıran Nusra Cephesi daha sonra karargahın çevresini kuşattı. Yaşanan çatışmada 30. Tümen’den 20 asker öldü, 18 asker de yaralandı.

El Cezine’ye göre, saldırıdan hemen sonra ABD koalisyonu uçakları, hem 30. Tümen'e saldıran Nusra Cephesi üyelerini hem de bölgedeki Nusra Cephesi karargahlarına yönelik yoğun hava bombardımanı düzenledi. Hava operasyonlarında Nusra Cephesi'nin en az 20 üyesi öldü, çok sayıda yaralı var. Hava bombardımanında Nusra Cephesi'nin karargah olarak kullandığı birçok hedef de tahrip edildi.

Haberde Nusra Cephesi’nin de  Perşembe günü de “eğit-donat” programına katılan Suriyeli Türkmen komutan Nedim Hasan ve ona bağlı 21 muhalif savaşçıyı kaçırdığına ,  kaçırılanların halen Nusra Cephesi'nin elinde bulunduğuna dikkat çekiliyor.

-“NURSA ABD VE TÜRKİYE’NİN TERÖR LİSTESİNDE”-

30. Tümen ile Nusra Cephesi arasında daha önce herhangi bir çatışma yaşanmadığına işaret eden El Cezire, “ABD öncülüğünde oluşturulan koalisyon uçakları IŞİD ile birlikte Halep ve İdlib'de bulunan Nusra Cephesi karargâhlarını düzenli olarak bombalıyor. Nusra Cephesi, El Kaide'nin Suriye kolu olarak savaşıyor ve ABD ile birlikte Türkiye'nin de terör listesinde yer alıyor” diyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@