Nato: Türkiye'yi Koruruz

ANKARA (ANKA)-NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı Çarşamba günü Antalya'da başlayacak. Toplantı öncesi önemli açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ortadoğu'da artan terör tehdidini ve Rusya-Ukrayna kri

Haberler 11.05.2015, 16:44
Nato: Türkiye'yi Koruruz

ANKARA (ANKA)-NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı Çarşamba günü Antalya'da başlayacak. Toplantı öncesi önemli açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ortadoğu'da artan terör tehdidini ve Rusya-Ukrayna krizini değerlendirirken, "Türkiye'yi koruruz” diye konuştu. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Antalya'daki toplantı öncesinde NTV yayınında soruları yanıtladı.  Antalya'da düzenlenecek bakanlar toplantısının ana gündem maddesinin NATO'nun karşı karşıya kaldığı stratejik zorluklar olacağını söyleyen Stoltenberg, "Doğuda zorlayıcı ve Ukrayna'ya yönelik saldırgan bir tutum içinde olan Rusya var" iddiasında bulundu.

Güneyde ise, Türkiye ve NATO sınırları yakınında karışıklık ve şiddet olduğunu belirten Stoltenberg, "Dolayısıyla karşı karşıya kaldığımız stratejik zorlukları değerlendireceğimiz bir toplantı olacak" dedi.

NATO'nun “Rusya'nın daha saldırgan olduğu bu yeni ve değişen güvenlik ortamına uyum sağlıyor” ifadesini kullanan NATO Genel Sekreteri, şöyle konuştu: 

“Rusya savunmaya büyük yatırım yapıyor. Gücünü kullanıyor. Komşularını korkutmak için gücünü kullanarak sınırları değiştirmeye niyet ediyor. Biz toplu savunma kabiliyetimizi geliştiriyoruz. Soğuk savaşın bitiminden bu yana toplu savunmaya en güçlü destek verdiğimiz dönemdeyiz. Daha çok hava devriyesi, gemi ve askerle, birliğin doğusundaki askeri mevcudiyetimizi artırdık. Aynı zamanda kuvvetlerimizi daha hazır hale getiriyoruz. Öncü unsurların 48 saatte harekete geçebildiği yeni bir kuvveti kurma sürecindeyiz. Yani toplu savunmamızı güçlendirmek için çok şey yapıyoruz, yapacağız da.

-UKRAYNA'YA LOJİSTİK DESTEK VERİYOR-

NATO Ukrayna'ya güçlü bir siyasi ve pratik destek veriyor. Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğü bakımından siyasi destek sağlıyoruz. Aynı zamanda Minsk Anlaşması'nı ve ateşkesi kuvvetle destekliyoruz. Rusya'ya ayrılıkçılara askeri desteği sonlandırma, ateşkese saygı duyma çağrısı yapıyoruz. Buna ek olarak Ukrayna'ya pratik destek sağlıyoruz. Farklı fonlar oluşturduk. Ukrayna'ya komuta-kontrol, lojistik destek sağlıyoruz. Savunma kapasitesini yenilemesi ve ilerletmesi için destek veriyoruz. Bunlar önemli. Çünkü kendi savunma kabiliyetini ilerletmesine yardım etmek, Avrupa'daki bağımsız bir devlet olan Ukrayna'ya gereken pratik desteği vermenin bir yoludur."

-AFGANİSTAN-

“Toplantının bir diğer gündem maddesi de Afganistan olacak. NATO'nun Afganistan'daki kıdemli sivil temsilcisi Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi İsmail Aramaz da toplantıya katılacak. 13 yıldır Afganistan'da bulunan Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) Afganistan'dan çekilmesi, bu ülkeye yönelik kurumsal desteğin sona erdiği anlamına gelmiyor. Afganistan'la ilgili olarak masada neler var, ne gibi kararlar alınacak?" sorusuna yanıt olarak NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, şu  bilgileri verdi:

"Afganistan'la uzun dönemli ortaklık adını verdiğimiz bir ortaklık kurmaya yönelik kararlar vermeyi planlıyoruz. Afganistan'da askeri misyondan, eğitim ve yardım amacıyla 'kararlı destek misyonu'na geçiş yaptık. Şimdi biraz daha geleceğe bakmaya başladık. Afganistan'ın nasıl uzun dönemli ortağı olabileceğimizi değerlendiriyoruz. Türkiye bir kez daha burada kilit rol oynuyor. Türkiye yıllar boyunca Afganistan'daki misyonumuza askeri katkı sağladı. Başkent Kabil'de mevcudiyetiniz var. Aynı zamanda Afganistan kıdemli sivil temsilcisi deneyimli Türk diplomat Büyükleçi Aramaz oldu. Afganistan'ın istikrara kavuşması için Türkiye'nin bunca yıldır farklı şekillerde yaptığı güçlü katkıları çok olumlu karşılıyorum."

Suriye ve Akdeniz'deki gelişmelerin yanı sıra  terörle mücadele konuları da masadaki diğer konula arasında yer alırken, "NATO'nun ana sorumluluğu bütün üyelerini herhangi bir tehdit karşısında korumaktır" diyen Stoltenberg, şunları ifade etti:

"Bu nedenle Türkiye'nin hava savunmasını artırmak için patriot füze sistemlerini konuşlandırdık ve Türkiye'deki askeri varlığımızı artırdık. Gaziantep'i ziyaret etme ve yerinde görme fırsatım oldu. IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyon NATO öncülüğünde değil ancak bütün NATO müttefikleri koalisyona farklı şekillerde katıldı. NATO içerisinde geliştirdiğimiz müşterek çalışma bilinci, bütün müttefiklerin bu koalisyona etkin bir biçimde katılmalarını mümkün kıldı. Peki, NATO birlik olarak ne yapıyor? NATO çevremizi istikrara kavuşturma çabalarına katkı yapıyor. Bunu Afganistan'da yaptık. Ürdün'le ve diğer ülkelerle çalıştık. Savunma kapasitesi inşası dediğimiz şeyi hayata geçirmek için Irak'tan gelen talepleri değerlendiriyoruz. Bunun amacı, Irak'a güvenliğini sağlaması için yardım ederek ülkelerini istikrara kavuşturmalarını sağlamak. Eğer çevremiz istikrarlı olursa, biz de daha güvende oluruz. Bu nedenle çevremizde savunma kapasitesi inşasını hayata geçiriyoruz."

-“AVRUPA'DAKİ BU YENİ GÜVENLİK ORTAMINA UYUM SAĞLIYORUZ”-

Öte yandan Sputnik’e göre, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İngiliz Guardian Gazetesine verdiği demeçte de Moskova'daki 9 Mayıs Zafer Günü kutlamalarına değinip Rusya'nın “sınırları değiştirmek”istediğini öne sürdü. Stoltenberg, "Sovyet halkının Nazizm ile savaştaki büyük fedakarlıklarına elbette ki büyük saygı gösteriyoruz. Ancak bu, bugünkü Rusya'nın tavrını mazur göstermez. Belirsizlik, Avrupa'ya geri döndü. Rusya Avrupa'daki sınırları değiştirmek için bir kez daha güç kullanıyor. Biz Avrupa'daki bu yeni güvenlik ortamına uyum sağlıyoruz" ifadelerini kullandı. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@