‘Mülteci Krizi Ve Rusya'nın Müdahalesi Kürtlerin İzolasyonunu Derinleştirdi'

BRÜKSEL/ERBİL(ANKA) -  Büyüyen mülteci krizi ve Rusya&r...

Haberler 09.10.2015, 10:40
‘Mülteci Krizi Ve Rusya'nın Müdahalesi Kürtlerin İzolasyonunu Derinleştirdi'

BRÜKSEL/ERBİL(ANKA) -  Büyüyen mülteci krizi ve Rusya’nın Suriye’deki askeri müdahalesinin Türkiye ve AB’yi ilişkileri onarmaya zorlayarak Kürtlerin “dünyadaki izolasyonunu derinleştirdiği” öne sürülüyor.  

Erbil’den yayın yapan Rudaw’ın yer verdiği Brüksel kaynaklı analizde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Brüksel ziyareti sırasında AB tarafından Türkiye’nin PKK ve PYD’ye yönelik tutumuna ilişkin eleştirilerini dile getirmekten kaçınırken görüşmelerin tarafların aralarında görüş ayrılıklarının nasıl gidirileceğine ve mülteci krizi konusunda ne gibi bir işbirliğinin yapılacağına ve Rusya’nın “tehdit olarak algılanan” Suriye’deki askeri müdahalesine odaklandığına dikkat çekiyor.

Rudaw’ya konuşan German Marshall Fund analisti Joshua Walker, "Erdoğan Avrupalıların büyük bir sempatisini kazandı” derken NATO’dan gelen açıklamalara vurgu yaptı. Walker “Maalesef Kürt liderleri için bir kazanım olduğunu düşünmüyorum çünkü Kürtlerin kartlarını öncesine göre çok zayıflatıyor” şeklinde konuştu.

-“TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNDEKİ YENİ BİR HAYATIN BAŞLANGICI”-

Önce Suriye’de herhangi bir geleceği olan tek güç Kürtler iken Rusya’nın müdahalesinden sonra birdenbire Kürtlerin eskiye kadar güçlü görünmediğini savunan Walker,  değerlendirmeleri sırasında yaşanan son gelişmelerin sayesinde son yıllarda sarsılan Türkiye ile AB arasındaki ilişkide “yeni bir hayatın başlangıcı”nın söz konusu olduğunu düşünüyor.

Ancak AB’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “güvenli bölge” talebini muhtemelen karşılamayacağını da söyleyen Walken, “Rus uçakları, bunu çok daha karmaşık hale getirdi” derken “Güvenli bir bölgeniz olursa ve Rusya uçakları onun üzerinden geçerse ne olur?  Bir Rus uçağına ateş eder mİsini? Bu 3. dünya savaşını başlatır” uyarısında bulundu. Walker şunları söyledi:

“Asıl mesele şudur:  Kürt güçleri orada olmalarını istemiyorsanız eğer o zaman yerlerine başkasını koyarsınız. Türk kuvvetleri mi? Ilımlı Sünni güçler mi? Artık ılımlı Sünni güçlerimiz yok.”

Bu arada Walker, AB ülkeleri PKK’yı terörist bir örgüt olarak tanırsa da bazı ülkelerin en az pratikte böyle hareket etmediğini söylediği değerlendirmeleri sırasında, “Erdoğan için PKK’yı desteklemekle suçladığı belirli Avrupalı liderlerinin desteklerini durdurmalarını sağlamak çok kritik olacak” derken Danimarka’daki TV kanalları,  Almanya ve İsveç’te PKK sempatizanlarına vurgu yaptı. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@