Mülteci Krizi, İki Zirveye De Damgası Vuracak

BRÜKSEL/ANKARA (ANKA) – Mülteci krizinin  başlıca günd...

Haberler 08.11.2015, 13:30
Mülteci Krizi, İki Zirveye De Damgası Vuracak

BRÜKSEL/ANKARA (ANKA) – Mülteci krizinin  başlıca gündem maddesini oluşturmaya devam ettiği AB’de gözler,  bu hafta çok önemli iki zirvede olacak. 11-12 Kasım’da Malta’nın başkenti Valletta’da düzenlenecek olan AB-Afrika Zirvesi’nde mülteci krizinin tüm yönleriyle ele alınıp çare bulmaya çalışılacak. Türkiye’nin krizin çözümüne olası katkıları da üzerinde durulacağı belirtilen Valetta Zirvesi’nin hemen ardından Antalya’da düzenlenecek olan G-20 Zirvesi’ne katılacak liderlerin de mülteci krizi üzerinde duracağı belirtiliyor.  

AB ülkeleri için ciddi bir konu oluşturup  yoğun tartışmalara neden olan mülteci krizine çözüm bulma çabaları,  bu hafta Valetta’ta biraraya gelecek AB ve Afrika liderlerince görüşülecek.

AB ile Afrika arasında mevcut olan “Rabat” ve “Hartum” süreçleri gibi işbirliği mekanizmalarından hareket edilecek Valetta Zirvesi’ne katılacak olan liderlerin gündeminde,  yasadışı göçün temel nedenleri, yasal göç kanallarının oluşturulması, göçmen ve ilticacıların daha iyi korunması,  insan kaçakçılığıyla müdahalesinin etkinleştirilmesi ile dönüş ve geri kabul alanlarındaki mevcut işbirliğinin iyileştirilmesine yönelik çabaların artırılması gibi maddeler bulunuyor.

Bu çerçevede,  AB devletleri arasında 160 bin mültecinin dağıtılması, Türkiye ile işbirliğinin artırılması ve transit bölgelerin oluşturulması gibi önlemlerin de görüşüleceği belirtiliyor.

Mülteci krizinin Valletta Zirvesi’nin  hemen ardından Antalya’da düzenlenecek olan  G-20  Zirvesi’nde ağırlıklı bir konu oluşturmasına kesim gözüyle bakılıyor. Antalya Zirvesi’nde krizin Türkiye ve AB liderleri arasında yapılması beklenen ikili temaslarda da başlıca bir madde olması da bekleniyor.

Bu çerçevede AB Başkanı Donald Tusk’un Antalya’daki G-20 Zirvesi sırasında “daha büyük bir küresel yanıt” çağrısında bulunacağı bildiriliyor. (ANKA)

(CN/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@