Muiznieks:türkiye 2 Milyon Mülteciyle Uğraşırken 43 Avrupa Ülkesinin Tavrı Utanç Verici

Ortadoğu’daki mülteci krizi gittikçe ağırlaşırken mülteci politikalarından dolayı Avrupa ülkelerine yöneltilen eleştiriler artıyor.

Muiznieks:türkiye 2 Milyon Mülteciyle Uğraşırken 43 Avrupa Ülkesinin Tavrı Utanç Verici

NEW YORK(ANKA) – Ortadoğu’daki mülteci krizi gittikçe ağırlaşırken mülteci politikalarından dolayı Avrupa ülkelerine yöneltilen eleştiriler artıyor. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, “Türkiye, evlerinden edinmiş iki milyona yakın Suriyeli ile uğraşırken Avrupa Konseyi üyesi diğer Avrupa ülkeleri birkaç yüz Suriyeli mülteciyi kabul etmede tereddüt gösteriyor” diyor ve  Ermenistan, Almanya ve İsveç dışındaki diğer 43 Avrupa ülkesinin tavrını “utanç verici” olarak niteliyor.

Nils Muiznieks, New Work Times Gazetesinde yayınlanan makalesinde Avrupa ülkelerinin son 70 yılda geçmişte yaşanan savaş ve vahşetle parçalanan bir kıtayı “dayanışma ve insan hakları” ilkeleri temelinde yeniden inşa etmeye çalıştıklarını ancak bu sürecin son dönemde ters gittiğini belirterek, Avrupa’nın mülteci sorunu karşısında takındığı tavrın o taahhütten geri adım atıldığını gösterdiğini söylüyor.

Bu çerçevede İspanya, Macaristan, Fransa, Avusturya ve Danimarka gibi AB ülkelerinde alınan önlemler veya mültecilere ilişkin yaklaşımlara dikkat çeken Muiznieks, Suriye mülteci krizinin de Avrupa ülkelerinin mültecileri kabul etme ve koruma konusundaki sorumluluklarını paylaşma isteksizliğinin iyi bir yansımasını oluşturduğunu yazdıktan sonra şöyle devam ediyor:

“Türkiye, evlerinden edinilen iki milyona yakın Suriyeli mülteci ile uğraşırken Avrupa Konseyi üyesi diğer Avrupa ülkeleri, birkaç yüz Suriyeli mülteciyi kabul etmede tereddüt ediyor. Ermenistan, Almanya ve İsveç hariç, diğer 43 Avrupa ülkesinin yanıtı tek kelime ile utanç verici.”

Muiznieks, birçok konuda ayrışmalarına rağmen Avrupa liderlerinin göçün bir güvenlik sorunu olduğu fikrini paylaştıklarını belirtirken Avrupa üyesi olmayan çevredeki ülkelere göçmenleri Avrupa sahillerinden uzak tutmaları için ödeme ve baskı yapılmasını  eleştirdiği makalesinde şunları da söylüyor:

“Bütün bunlarda özellikle çirkin olan şey, Türkiye dışındaki Avrupa ülkelerinin, Pakistan, Lübnan ve Etiyopiya gibi  daha yoksul ve daha az istikrarlı ülkelerin yaşadığı mülteci baskılarını yaşamaktan uzak oluşu. En çok mülteciye evsahipliği yapan 10 ülke arasında hiçbir Avrupa Birliği üyesi devlet bulunmuyor.”

AK İnsan Hakları Komiseri, “Yine de Avrupalılar sanki bir ‘istila’ eşiğinde oldukları gibi hareket ediyor” eleştirisini de dile getirdiği makalesinde “Avrupa ülkeleri, oran kavramını tamamen kaybetmiş durumda. Toplam nüfusu 740 milyon olarak tahmin edilirken dünyanın en zengin ve en istikrarlı ülkeleri arasında yer alıyorlar ancak yılda iltica etmek isteyen 600 bin kişiyi kabul etme fikrini bir tehdit olarak görüyorlar”  ifadeleriyle de tepkisini dile getiriyor. (ANK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.