Moskova Eski Ticaret Müşaviri Sezer: Akkuyu'nun İptali Ciddi Maddi Kayıp Yaratır

MOSKOVA(ANKA) -  Rusya’nın Suriye’de sürdürdüğ&u...

Haberler 09.10.2015, 11:10
Moskova Eski Ticaret Müşaviri Sezer: Akkuyu'nun İptali Ciddi Maddi Kayıp Yaratır

MOSKOVA(ANKA) -  Rusya’nın Suriye’de sürdürdüğü hava baskınları sırasında Türkiye’nin hava sahasını ihlal edip tacizlerde bulunmasının iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri nasıl etkileyeceği tartışmaları sürerken, Türkiye’nin Moskova eski Ticaret Müşaviri Aydın Sezer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Akkuyu nükleer santrali Ruslar yapmazsa başkaları yapar" sözleri ilgili “Akkuyu’nun iptali ciddi maddi kayıp yaratır” uyarısında bulundu.

Gelişmeleri  Sputnik’e değerlendiren Sezer, NATO'nun Rusya’ya yönelik  açıklamalarını “ABD tepkisi” olarak yorumlarken Ukrayna krizinden sonra NATO'nun kendisine Rusya karşısında görev yaratma arzusunda olduğunu ve tansiyonu artırmaya yönelik perspektif izlediğini öne sürdü.

Aydın Sezer,"Burada Türkiye'nin bu dolduruşa da gelmemesi gerekiyor" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Akkuyu Nükleer Santral ve doğalgaz konusunda Rusya'ya yönelik çıkışını ise seçim sürecine bağlayan Sezer, "Sonuçta bu bir ticari, ekonomik ilişki. Bunu bozmanın maliyetini ne Türkiye ne Rusya göze alamaz" diye konuştu.

-“BUNU GÖZE ALMALARI TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİL”-

Dış ticaret uzmanı Aydın Sezer, iki ülke arasında başta doğalgaz ve nükleer olmak üzere enerji alanındaki ilişkilerin çok yüksek boyutlarda olduğunu vurgularken "Hangi ülkenin birbirine daha çok ihtiyacı olduğunu söyleyebilmemiz teknik olarak mümkün değil” dedi. Sezer şöyle konuştu:

“Örneğin doğalgazda boru hatları var, uzun vadeli yapılmış doğalgaz alım anlaşmaları var, ticari anlaşmalar bunlar. İki ülke arasındaki ilişkiler ne olursa olsun Rusya gaz sağlayarak taahhüdünü yerine getirmediği takdirde, Türkiye de gaz almayarak taahhüdünü yerine getirmediği takdirde, ortaya çıkacak milyarlarca dolarlık zarar konusu. Bunu göze almaları teknik olarak mümkün değil. Her iki açısından da mümkün değil." 

 -“AKKUYU'NUN İPTALİ TEKNİK AÇIDAN DA HUKUKEN DE ZOR”-

Aydın Sezer, Akkuyu nükleer santralinin bir ihale sonucunda değil TBMM'den geçen hükümetler arası bir anlaşma ile Rusya'ya verildiğini anımsatarak şunları söyledi:

 "Yarın bir gün 1 Kasım'dan sonra nükleere karşı olan bir parti iktidara geldi diyelim. Akkuyu'yu da yapmayacağını söyledi. Arada herhangi bir gerginlik olup olmaması bir tarafa, böyle bir karar aldı. Daha önce meclisten geçtiği için, yaptırım gücü açısından ulusal mevzuat gibi bir konuma ulaşmış olan bu konuda karşı tarafı tatmin etmeden, karşı tarafın beklentilerini yaptığı yatırımın maliyetini hatta kar beklentisini karşılamadan bunu iptal etmeniz teknik olarak mümkün değil. Bu o ülkedeki hukuk sistemiyle, ahde vefayla, ticari bir faaliyete yönelik perspektifle alakalı bir konu.”

Bunun sadece bir projenin iptali anlamına gelmeyeceğini de vurgulayan Sezer, “Eğer Rusya'nın 3 milyar dolarını, getirdiği, harcadığı parayı, masrafını, karının bir bölümünü karşılarsanız belki Rusya memnun da olur. İptal edelim karşılığında siz bana şu kadar para ver derseniz, Rusya ya da herhangi bir ülke memnun da olabilir. Onu bilemeyiz. O nedenle siyasi gerilim her ne şekilde olursa olsun iki ülke arasında hukuka konu olan bir takım anlaşmalara yönelik faaliyette bulunmanın maliyetini teknik olarak da düşünemeyiz, hukuki olarak zaten düşünülmesi söz konusu değil” görüşlerini dile getirdi.  

-“KİMİN TAHHÜTLERİNİ YERİNE GETİRMEDİĞİ DE AYRI SORUN”-

Sezer,  Akkuyu santralinin 7 yıllık süre içinde yapılması beklendiğini belirterek, “3-3.5 yıllık süre geride kaldı ve bu süre zarfında hukuki olarak kimin taahhütlerini yerine getirip getirmediği konusu ayrı bir sorun. Burada Rus tarafının Türk tarafından beklentilerinin karşılanıp karşılanmadığı konusunda da çok ciddi sıkıntılar ve sorunlar var” şeklinde konuştu. Sezer şöyle devam etti:

“Örneğin 1-1.5 senedir Rus tarafına çeşitli kanunlarda yapmamız gereken düzenlemeler konusunda adım atamadığımızı bir türlü açıklayamıyoruz. 7 Haziran'dan beri TBMM çalışmadı diyoruz ama 7 Haziran'dan önce çalışan bir meclis vardı Türkiye'de. Milli mevzuatta yapmamız gereken değişiklikleri henüz yapmamıza rağmen Ruslar 3 milyar dolar para getirdiler bu ülkeye. Dolayısıyla o konuda yarın bir gün tahkime gidilse hangi tarafın diğer tarafa daha çok şey söyleyeceği konusunda da büyük soru işaretleri var."

-“TİCARİ BİR İLİŞKİ BOZMAYI İKİ TARAF DA GÖZE ALAMAZ”-

Mosokova eski Ticaret Müşaviri Sezer, Rusya'nın nükleer santralde Türkiye'ye 3 milyar dolar düzeyinde bir sermaye getirdiğini, Türkiye'nin de yasal düzenlemeler yaparak inşaatın önünü açmaya çalıştığını belirterek, "Sonuçta bu bir ticari, ekonomik ilişki. Bunu bozmanın maliyetini hiçbir taraf ne Türkiye ne de Rusya göze alamaz teknik olarak göze alamaz” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@