Merkel'in Mülteci Ve Türkiye Politikaları Ateş Altında

BERLİN(ANKA) –  Mülteci krizini görüşmek üzere Pa...

Haberler 15.10.2015, 13:40
Merkel'in Mülteci Ve Türkiye Politikaları Ateş Altında

BERLİN(ANKA) –  Mülteci krizini görüşmek üzere Pazar günü Ankara’ya günübirlik bir çalışma ziyaretinde bulunacak olan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in mülteci krizi ve Türkiye konusunda izlediği politikalara tepkiler büyüyor. 

Angela Merkel, lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin Saksonya eyaletinin Schkeuditz kentinde düzenlediği bir toplantıda sert eleştirileriyle karşılaştı.  DWelle’ye göre, CDU üyeleri, Almanya'ya sığınmacı girişinin engellenmesini talep ederken, Merkel'i başarısızlıkla suçladı. Sığınmacı akınının durdurulmaması halinde "ulusal facia" yaşanacağı uyarısında bulundu.

Yoğun eleştirilere yanıt veren Merkel ise, sığınma hakkı, iç savaş ve takibattan korunma hakkının her insana açık olduğunu vurguladı.

CDU'nun 34 yöneticisinin bir süre önce kaleme aldığı mektupta, "İzlenen ‘açık sınır politikası' ne Avrupa ne Alman hukukuna uygundur, ne de partimizin programıyla uyum içindedir" görüşüne yer verilirken  Merkel'in ortağı Hrıstiyan Sosyal Birlik  (CSU) partisinin de sınırının kapatılmasını, gelenlerin geri gönderilmesini ve eyalete yeni gelmiş olanların da doğrudan diğer eyaletlere yönlendirilmesini istediği anımsatılıyor.

-“ERDOĞAN’IN PEŞİNDEN KOŞUYOR”-

Bu arada, Merkel’in mülteci krizi ve Türkiye konusunda izlediği politikalar da Alman basınında yoğun biçimde irdelenirken eleştirilerin artması dikkat çekiyor.

Almanya’nın haftalık Die Zeit Gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için “Avrupa’ya doğru adım attığı zaman, Merkel kapıyı onun yüzüne kapamıştı. Türkiye Cumhurbaşkanı şimdi ülkesinin yüzünü Avrupa’dan çeviriyor, Merkel ise Erdoğan’ın peşinden koşuyor” ifadelerini kullanıyor.  

Die Welt Gazetesi ise, “Vatandaşlar istihdam piyasasına entegrasyon, iltica başvurusu reddedilenlerin hızla sınır dışı edilmesi ve sığınmacılar için net kurallar gibi konularda şimdi Başbakan’dan somut öneriler ve planlar bekliyor… Seçmenleri popülist yabancı düşmanı acizlerin kucağına itiyor. Başbakan için zemin kayganlaşıyor” savlarını dile getirdikten sonra “Durum şu anda olduğu gibi devam edemez” diye de ekliyor. (ANKA)(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@