Mc Kınsey Japonya Raporu: Türkiye Dâhil Ticaret Anlaşmaları Japonya'ya Yeni Kapılar Açacak

-McKinsey Global Institute’un “Japonya’nın Geleceği: Verimlilik ve Büyümeyi Yeniden Ateşlemek” başlıklı raporunda, Japonya’nın küresel ticaret bağlarını derinleştirmesi ele alındı. ANKARA (ANKA) - McKinsey Global Institute b

Haberler 06.04.2015, 05:03
Mc Kınsey Japonya Raporu: Türkiye Dâhil Ticaret Anlaşmaları Japonya'ya Yeni Kapılar Açacak

-McKinsey Global Institute’un “Japonya’nın Geleceği: Verimlilik ve Büyümeyi Yeniden Ateşlemek” başlıklı raporunda, Japonya’nın küresel ticaret bağlarını derinleştirmesi ele alındı.

ANKARA (ANKA) - McKinsey Global Institute başta yükselen Asya olmak üzere Türkiye dâhil hızlı büyüyen ekonomilerle imzalanacak yeni ticaret anlaşmalarının Japon şirketleri için yeni piyasalara yeni kapılar açacağını ve gelirleri artıracağını bildirdi.

-ÇİN, KORE, AB, PASİFİK VE TÜRKİYE...-

McKinsey Global Institute’un “Japonya’nın Geleceği: Verimlilik ve Büyümeyi Yeniden Ateşlemek” başlıklı raporunda, Japonya’nın küresel ticaret bağlarını derinleştirmesi ele alındı. Japonya’nın geleceği için Türkiye’nin taşıdığı önem şu satırlarla özetlendi:

“Hızlı büyüyen ekonomilerle (özellikle yükselen Asya’da) yeni ticaret anlaşmaları Japon şirketlerinin yeni piyasalara nüfuz etmeleri için kapıları açacak ve gelirleri artıracaktır. Avustralya ile yeni bir ticaret paktı 2015 başında yürürlüğe girdi. Türkiye ile ikili görüşmeler henüz açılmışken, Çin ve Güney Kore ile üçlü görüşmeler devam ediyor. Avrupa Birliği ile müzakereler de sürüyor.”

Trans-Pasifik Ortaklık (TPO) müzakerelerini başarılı bir sonuca ulaştırmanın Japon Başbakanı Şinzo Abe yönetiminin başta gelen önceliği olduğu belirtilen raporda “TPO,  en önemlisi ABD ile olmak üzere ticaret hacimlerini artırma ve iç sanayinin ithalatla daha fazla rekabet edecek olması dolayısıyla verimliliği teşvik etme potansiyeli taşıyor. Hükümet başarılı bir anlaşmanın, otomotiv sanayinin en büyük yararı tarifelerin kaldırılmasından sağlamasıyla birlikte reel GSYH’yı gelecek on yılda 23 milyar dolar artıracağını tahmin ediyor.” (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@