Mafya Yoksullaştırıyor

İtalya\'da bir ekonomi profesörünün mafyanın ekonomiye etkisiyle ilgili araştırmasına göre, suç örgütlerinin etkili olduğu bölgelerde gayri safi milli hasılada yüzde 20\'ye varan düşüş görüldü.

Haberler 16.08.2015, 16:30
Mafya Yoksullaştırıyor

ROMA(ANKA) - İtalya'da bir ekonomi profesörünün mafyanın ekonomiye etkisiyle ilgili araştırmasına göre, suç örgütlerinin etkili olduğu bölgelerde gayri safi milli hasılada yüzde 20'ye varan düşüş görüldü.

İtalya'nın en saygın eğitim kurumlarından Bocconi Üniversitesi'nde görev yapan ekonomi profesörü Paolo Pinotti araştırmasını İtalya'nın güneyindeki Puglia ve Basilicata bölgelerinde yürüttü.

1970'lerin başlarında mafyanın yaygın olmadığı bu bölgelerde büyüme hızı İtalya'nın en yükseğiyken, mafyanın güçlenmesiyle 2000'li yılarda büyüme hızı ülkenin en düşük seviyelerine geriledi.

Puglia ve Basilicata bölgelerinde mafyanın güç kazanmasıyla kişi başına düşen milli gelirde, diğer bölgelere oranla yüzde 20'ye varan bir düşüş kaydedildi.

-GELİR DÜŞTÜ, CİNAYETLER ARTTI-

1974-1975'te, Sicilya, Calabria ve Campania böölgelerindeki mafya örgütlerinin civar bölgelere de yayılmasıyla, Puglia ve Basilicata'da suç oranları da arttı.

Bu iki bölgede cinayet oranları 1970'lerde 100 binde 1 iken, 2000'lerde 100 binde 4'e yükseldi.

Araştırmaya göre, şiddet oranlarının artması nedeniyle özel sektörün bu bölgelerden yatırımlarını çekmesi de ekonomik gerilemede etkili oldu.

Özel sektörün çekildiği alanlarda devlet yatırımları yapılsa da bunların daha verimsiz işlediği ve mafyanın devlet ihalelerinde yolsuzluk yaptığı da vurgulandı.

Mafyayla mücadele ederken 1992'de öldürülen Sicilyalı hakim Giovanni Falcone'nin, "Mafyanın karının beşte birinden fazlası kamu yatırımlarından geliyor" şeklindeki sözü hatırlatıldı.

Profesör Pinotti, Sicilya, Campania ve Calabria bölgelerinde mafyanın daha da güçlü olduğuna dikkat çekerek bu bölgelerde fakirleşme ve suç oranlarındaki artışın daha da fazla olduğunu belirtti.

Araştırmada, "İtalya'da suç örgütlerinin en yaygın olduğu 5 bölge olan Sicilya, Campania, Calabria, Puglia ve Basilicata, aynı zamanda ülkenin en fakir bölgeleri" denildi.(ANKA)

(HM/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@