Macaristan Başbakanı Orban: Ab Liderlerinin Umudu Erdoğan

NEW YORK(ANKA) – Avrupa Birliği’ni sarsan mülteci krizine sert ...

Haberler 30.09.2015, 12:00
Macaristan Başbakanı Orban: Ab Liderlerinin Umudu Erdoğan

NEW YORK(ANKA) – Avrupa Birliği’ni sarsan mülteci krizine sert yaklaşımıyla tartışma yaratan üye ülkelerden Macaristan’ın Başbakanı Viktor Orban, AB’nin mülteci sorununa hızlı bir çözümünün olduğuna ilişkin kuşkuları ortaya koyarken “Avrupa liderlerinin umudunun esasen Erdoğan olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Macaristan’a çok sayıda Müslüman mültecisinin gelmesini istemediğini açıkça ifade eden ve AB devletlerinin 120 bin mülteciyi paylaşmaları önerisine karşı sert çıkışlar yapan Viktor Oban, Wall Street Journal Gazetesiyle yaptığı mülakat sırasında hükümetinin mülteci politikalarını savunurken AB’nin mültecilere “açık kapı” politikasını eleştirdi.

-“ERDOĞAN BRÜKSEL’İ ZİYARET ETMEYİ PLANLIYOR”-

WSJ da, Orban’ın açıklamalarını yansıttığı haberinde mülteci akınını durdurmak amacıyla AB’nin sınır güvenliğini sıkılaştırma çabasından sorumlu AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’un  Avrupa’nın soruna “etkin bir yanıt” vereceğinden emin olduğu ifadelerine dikkat çektikten sonra “Pazartesi günü Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’i ziyaret etmeyi planlıyor” diye yazıyor. Gazete şunları söylüyor:

“Pazartesi günü Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  botlarla Yunanistan’a geçen insanların akınına set çekmek için ülkesinin daha neler yapabileceğini ve bunun karşılığında yardım olarak neler istediğini görüşmek üzere Brüksel’i ziyaret etmeyi planlıyor. “

Bunun ardırdan haberde diğer bazı girişimlerin arasında bir AB sınır güvenliği teşkilatının kurulması ve  mültecileri daha iyi koşullarda barındırmalarına yardım için Suriye’nin komşularına yardımı hızlandırma gibi önerilerin bulunduğunu anlattıldıktan sonra şöyle devam ediyor:

“Orban, bloğun (AB’nin) akını hızlı yavaşlatabilecek, sınırlarındaki Türk yardımından başka sürpriz bir planı olduğu konusunda kuşkuları var. ‘Şimdi Avrupa liderlerinin umudunun esasen Erdoğan olduğunu düşünüyorum’ dedi.” (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@