Le Monde: Paris Saldırılarının Şok Dalgası G20 Zirvesini Alt Üst Etti

PARİS(ANKA) – Paris’teki kanlı intihar saldırılarının G-20 Zirvesi&r...

Haberler 15.11.2015, 10:55
Le Monde: Paris Saldırılarının Şok Dalgası G20 Zirvesini Alt Üst Etti

PARİS(ANKA) – Paris’teki kanlı intihar saldırılarının G-20 Zirvesi’nin gündemine damgasını vuracağı belirtilirken Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, Antalya Zirvesi’nde “terör sorunun tüm diğer konuları gölgelemesinin” beklendiğini belirtirken,  “Paris saldırılarının yarattığı şok dalgası şimdiden G-20 Zirvesi’ni altı üst etti” sözlerini kullandı.   

Le Monde, Paris’teki intihar saldırılarının G-20 programını altüst ettiğini vurgulayarak girdiği haberinde Antalya’da alınan olağanüstü güvenlik önlemlerinin altını çizerken “G20 Zirve bölgesi, helikopterlerin uçtuğu, 12 bin polisin devriye gezdiği bir kaleye dönüştürüldü” sözlerini kullanıyor.

Zirve öncesi Türk özel kuvvetlerinin önlem olarak Antalya’daki IŞİD çevrelerinde gözaltılar gerçekleştirdiğini anlatan Le Monde, “Türkiye, İslam Devleti örgütünün uyuyan hücreleri sorunu ile karşı karşıya” diyor.

Fransız gazetesi, terör sorunun gündemde yer verilen tüm diğer konuları “gölgelemesi” beklenirken zirveye katılan liderlerinin “muhtemelen Suriye krizine ilişkin stratejisini ve IŞİD’le mücadele vizyonunu ortaya koymak için fırsattan yararlanacağını” belirtiyor.

Bu bağlamla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Paris saldırılarının hemen ardından PKK’yı da düşünerek “Benim teröristim iyi seninki kötü mantığını artık bir kenara bırakılması gerektiğini” söylediğine dikkat çeken gazete,  Erdoğan’ın aynı zamanda “Suriye’nin Kuzeyinde Suriyeli mültecileri barınak sağlanması amacıyla güvenli bölge” fikrini yeniden dile getirdiğini, ancak seçeneğin kara kuvvetleri göndermeden yürümeyeceğinden ikna olmuş Batılılarca dışlandığını da anlatıyor.

-“KÜRT MİLİSLERİNİN SINIRI KONTROL ETTİĞİ SENARYOSU ANKARA İÇİN KABUL EDİLEMEZ”

Le Monde, “Türkiye için ise bu bölge esas. Türkiye, böyle bir bölgeyi,  sınır boyunca Suriye’deki PKK’ya bağlı Kürt milislerinin kontrolündeki bir bölgenin oluşturulmasını bloke etmek için bir araç olarak görüyor. Böyle bir senaryo Ankara için kabul edilemez” dediği haberinde bu konunun “Türkiye ile  sahada IŞİD’le mücadele için ilk sırada yer alan Suriye’deki Kürt milislerine destek veren ABD arasında ciddi bir anlaşmazlık konusu olduğunu” söylüyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad konusundaki görüş ayrılıklarının da Antalya’da gözlerin önüne sergilenmesi riskinin de bulunduğunu düşünen Le Monde, bu konuda Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suudi Kral Salman’ın açıklamalarının büyüteç altına alınacağını belirtikten sonra “Paris saldırılarını ittifak halinde kınanmasının ötesinde Antalya’daki G20 Zirvesi’ndeki liderler, Suriye konusunda bir konsensüs sergilemede zorlanacaklar” yorumunu yapıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@