Le Figaro: Merkel Kuşkusuz Erdoğan'ı İkna Edecek

PARİS (ANKA) – AB Zirvesi’nin büyük yankı bulduğu AB ...

Haberler 16.10.2015, 12:30
Le Figaro: Merkel Kuşkusuz Erdoğan'ı İkna Edecek

PARİS (ANKA) – AB Zirvesi’nin büyük yankı bulduğu AB ülkelerinden Fransa’da toplantının sonuçları “Avrupa Türkiye’ye yardımı üç misline çıkarmaya hazır” sözleriyle duyuruldu. Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Pazar günü Ankara’ya “eli boş” gitmeyeceğini belirtirken Merkel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “ikna edeceğini” düşünüyor.

Muhafazakar Le Figaro Gazetesi, “Avrupa, Türkiye’ye yardımını üç misline çıkarmaya hazır” başlığını kullandığı Brüksel kaynaklı haberinde “Angela Merkel Pazar günü Ankara’ya eli boş ulaşmayacak. Avrupa, mültecilerin Türk topraklarında tutulmasına yönelik yardımını üç misline çıkarmaya hazırlanıyor” diyor.

Yardımın 3 milyar euroya kadar çıkartılabileceğini belirten gazete, Almanya’nın, Türkiye’nin  Avrupa’daki mülteci krizini çözme çabalarına dahil edilmesi için en çok çabalayan AB ülkesi olduğunu vurgularken 3 milyar euro yardımın resmen doğrulanmamakla birlikte zirvede görüşüldüğünü anlatıyor.

-YARDIMA ALMANYA’NIN DAHA BÜYÜK KATKI YAPMASI BEKLENTİSİ-

Bu rakamın ise Ankara’nın 2011 yılından bu yana harcadığı paranın yarısının biraz altında olduğuna işaret eden gazete, AB’nin Türkiye’ye sağlayacağı finansal yardımın üye ülkeler arasında henüz dağıtılmadığını ancak Almanya’nın diğer başkentlerinden daha fazla bir katkı yapmanın kendi çıkarına göreceğini düşünüyor.

Le Figaro, “Pazar günü Angela Merkel Ankara’da kuşkusuz ki Türk Cumhurbaşkanını diğer üç tavizisayesinde ikna edecek” inancını dile getirdiği haberinde söz konusu “üç tavizin” zirve sonunda açıklanmadığını belirtikten sonra şöyle devam ediyor:

-TÜRKİYE “18 KASIM’DAN İTİBAREN ‘GÜVENLİ ÜLKELER’ LİSTESİNE DAHİL EDİLECEK”-

“Türkiye, muhtemelen 18 Kasım’dan itibaren Avrupa’nın ‘güvenli ülkeler’ listesine dahil edilecek. Angela Merkel (AB’ye) katılım perspektifinin ‘biraz canlandırılacağını’ söyledi, sürecin 28’lerin oy birliği kuralı nedeniyle  hızla durması riskine rağmen. Son olarak da vize serbestisi hızlandırılacak, önce Türk işadamları ve öğrenciler için. Elbette ki Türkiye’nin oyunun kurallarına tümüyle saygı göstermesi koşuluyla.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@