Lavrov: Uygun Görülmeyen Liderlerin Devrilmesi Kaosa Neden Oldu

MOSKOVA(ANKA) – Suriye krizinde Esad yönetiminin başlıca destek&ccedi...

Haberler 27.10.2015, 12:40
Lavrov: Uygun Görülmeyen Liderlerin Devrilmesi Kaosa Neden Oldu

MOSKOVA(ANKA) – Suriye krizinde Esad yönetiminin başlıca destekçilerinden Rusya’nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan “Jeopolitik mühendislik girişimleri ve uygun görülmeyen liderlerin devrilmesi kaosa neden olur” uyarısı geldi.

Rus medyasına göre, Moskova'daki BRICS Küresel Üniversitesi Zirvesi'nde konuşan Sergey Lavrov, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki olumsuz durumun altında “jeopolitik mühendislik girişimlerinin” olduğunu söyledi. Lavrov şöyle konuştu:

"BRICS ülkeleri, uluslararası hukukun temel norm ve prensiplerine katı biçimde bağlı. BM'nin uluslararası meselelerdeki merkezi rolünün güçlendirilmesini destekliyoruz. Bununla beraber sorunları, güç uygulayarak, iç işlerine müdahale ederek, yaptırımlar da dahil olmak üzere ülkelere baskı uygulayarak çözme girişimlerini kabul etmiyoruz."

Sergey Lavrov,  BRICS ülkelerinin Eylül ayında terör ve aşırıcılıkla mücadele kapsamındaki uluslararası çabaları birleştirme konusunu masaya yatırdığını belirttikten sonra şöyle devam etti:

 "Terör ve aşırıcılık tehdidinin Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da artması, yabancı devletlerin bölge ülkelerinin iç işlerine yoğun müdahalelerinin sonucu Jeopolitik mühendislik girişimleri ve uygun görülmeyen liderlerin devrilmesi güvenliği tesis eden mekanizmaların çökmesine, kaosa, anarşiye, devletlerin çöküşüne ve teröristlerin buralardaki toprakları ele geçirmesine neden oldu."

Rus bakan, uluslararası arenadaki olumsuz durumda yapılması gerekenin uzlaşma aramak olduğunu,  uzun süreli ve kararlı ilişki sistemi kurulmasının ancak bu sayede mümkün olacağını vurguladı.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@