Lavrov: Suriye'de Hala Kimyasal Silahlar Olduğu Yönündeki Temelsiz İddialardan Kaçınılmalı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Suriye’de hala kimyasal silahların olduğu yönündeki “temelsiz iddialardan” kaçınılmasını istedi.

Haberler 09.08.2015, 14:01
Lavrov: Suriye'de Hala Kimyasal Silahlar Olduğu Yönündeki Temelsiz İddialardan Kaçınılmalı

MOSKOVA(ANKA) – Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Suriye’de hala kimyasal silahların olduğu yönündeki “temelsiz iddialardan” kaçınılmasını istedi. 

Lavrov, Rossiya-1 TV kanalı aracılığıyla yaptığı açıklamalarında “Bazen, deklare edilmeyen bazı şeyler  (kimyasal silahlar) Suriye’de kalmış olabileceği yönünde yayınlar yapılıyor. Hepsi çek ediliyor. Bu konu ile ilgili temelsiz suçlamalardan kaçınmalı ve sadece bu kaygıları doğrulayan olgular sunulmalı” şeklinde konuştu.

“Tüm bu olguların çek edileceğini garanti edebilirim ve Suriye hükümetinin bizimle yakın bir çalışma içinde olmayı sürdürebileceğine inanmak için her türlü nedenimiz var” gibi konuşan Lavrov,  Rusya’nın,  ABD ile Suriye’de kimyasal silahların kaldırılması ve yok edilmesi konusunda mutabaka vardığında ülkenin geleceğine ilişkin herhangi bir şart getirmediğini de söyledi.

Sputnik haber ajansı, Lavrov’un açıklamalarını yansıttığı haberinde Cuma günü BM Güvenlik Konseyi’nin oy birliği ile Suriye’de kimyasal silahlardan sorumlu kişi ve örgütlerin belirlenerek adalet önüne çıkarılmasını öngören bir karar benimsediğini anımsatıyor.

Bu arada karar uyarınca BM Genel Sekreteri ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW)bir mekanizmanın kurulmasına ilişkin önerilerini 20 gün içinde Güvenlik Konseyi’ne sunmaları gerektiğine de dikkat çekiliyor. (ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@