Lavrov: Suriye Görüşmelerine Tüm Muhalif Gruplar Katılmalı

MOSKOVA(ANKA) - Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Suriye'deki çat...

Haberler 04.11.2015, 17:00
Lavrov: Suriye Görüşmelerine Tüm Muhalif Gruplar Katılmalı

MOSKOVA(ANKA) - Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Suriye'deki çatışmalara çözüm bulunabilmesi için yapılan görüşmelere tüm muhalif grupların katılmasını istedi. 

Sergei Lavrov, BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile Moskova'da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında  Suriye görüşmelerine katılan tarafların, kimin “ılımlı muhalif” sayılacağı ve görüşmelere davet edileceği konusunda anlaşmaya varmasını umduğunu belirtti.

''Suriyeli muhalifler üzerinde etkisi olan dış aktörler, bu etkilerini onları görüşmelere tek bir heyet olarak katılmaya ikna etmek için kullanmalı'' diyen Lavrov, ''Böylece muhalif gruplar, “yorganı kendi üzerlerine çekmek’ yani kendi çıkarlarını savunmak yerine tek bir gövde olarak hareket edebilirler'' ifadelerini kullandı.

-“ESAD'IN NE DERECE POPÜLER OLDUĞUNU UZUN SÜRE TARTIŞABİLİRİZ”-

Bununla birlikte Lavrov, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın geleceğine sadece kendi halkının karar verebileceğini yinelerken ''Siyasi kişiliklerin kaderine yalnızca halk karar verebilir'' ifadelerini kullandı. Sputniknews’a göre, Sergei Lavrov,  ''Esad'ın ne derece popüler olduğunu uzun süre tartışabiliriz. Ancak bunu doğrulamanın sadece bir yolu var. Bu da Suriyelilerin iradesinden geçiyor. Biz de böyle olmasını istiyoruz'' diye konuştu.

-“VİYANA'DAKİ SURİYE GÖRÜŞMELERİ İDEALE YAKINDI”-

Bu arada, Rusya, ABD, Suudi Arabistan, İran, Almanya gibi çok sayıda ülkenin katılımıyla 30 Ekim’de Viyana'da gerçekleştirilen Suriye görüşmelerini “ideale yakın bir format” olarak tanımlayan Lavrov, 'Viyana formatının' korunmasını ve genişletilmesini istediklerini ifade etti.(ANKA)(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@