Lavrov: Rusya Ve Mısır, Suriye Hükümetiyle Görüşecek Mulahefet Heyeti Oluşturacak

MOSKOVA(ANKA) - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye hükümetiy...

Haberler 27.10.2015, 17:10
Lavrov: Rusya Ve Mısır, Suriye Hükümetiyle Görüşecek Mulahefet Heyeti Oluşturacak

MOSKOVA(ANKA) - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye hükümetiyle doğrudan diyalog kuracak bir muhalefet heyeti oluşturmak için Mısır’la ortak çalışacaklarını açıklarken Suriye konulu Paris toplantısına ilişkin olarak da Paris’te toplantı yapılacağını duymadım. Bizi davet etmediler ve toplantı hakkında ön bilgilendirme de yapmadılar” dedi.

Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey ile yaptığı görüşme sonrası basına konuşan Lavrov, Moskova ve Kahire’nin Şam hükümetiyle diyaloğa geçmesi için Suriye muhalefetine yeni bir öneri hazırladığını duyurdu.

Lavrov, “Biz muhaliflerle Moskova’da görüştük. Mısır da diğer muhalif grupların temsilcileriyle Kahire’de toplantı yaptı. Suriye hükümetiyle diyaloğa geçecek bir muhalefet heyeti oluşturulması için Mısır ile çabalarımızı birleştireceğiz” sözlerini kullandı. 

-“KOALİSYON İÇİNDE FİKİR BİRLİĞİ YOK”-

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun Suriye’deki terör tehdidine ilişkin fikir birliği içinde olmadığını savunan Lavrov, “ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile 23 Ekim’de Viyana’da yaptığım görüşmeden sonra bir kez daha ikna oldum, ABD öncülüğündeki koalisyon Suriye’de kimlerin terör tehdidi teşkil ettiği konusunda ortak bir anlayışa sahip değil. Ortaklarımızın bu konuda fikir birliğine varmasını umut ediyoruz ” şeklinde konuştu.

-“PARİS’TEKİ TOPLANTIDAN HABERİMİZ BİLE OLMADI”-

Bu arada, Sputniknews’e göre basın toplantısı sırasında  Fransa’daki Suriye konulu toplantısına da değinen Lavrov, toplantıya Rusya’nın davet edilmediğini hatırlatarak “Paris’te toplantı yapılacağını duymadım. Bizi davet etmediler ve toplantı hakkında ön bilgilendirme de yapmadılar” dedi.

Lavrov, toplantının Suriye krizinin çözümü için “gerçek bir ülke içi diyalog” kurulmasına yardımcı olmasını umut ettiğini söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Paris’te bugün yapılacak Suriye konulu toplantıya Fransa’nın Batılı ve Arap partnerlerinin katılacağını duyurmuştu. (ANKA)

(CN/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@