Lavrov: Abd'nin Eğittiği Muhaliflere Hava Desteğine Karşıyız

Suriye ihtilafında Esad rejimini destekleyen Rusya’nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD\'nin eğittiği silahlı muhaliflere hava desteği sağlamasına karşı olduklarını belirterek ABD tarafından eğitilen ılımlı muhaliflerin ezici çoğunluğunun IŞİD gibi gruplara katıldığını savundu.

Haberler 04.08.2015, 10:27
Lavrov: Abd'nin Eğittiği Muhaliflere Hava Desteğine Karşıyız

MOSKOVA(ANKA) – Suriye ihtilafında Esad rejimini destekleyen Rusya’nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,  ABD'nin eğittiği  silahlı muhaliflere hava desteği sağlamasına karşı olduklarını belirterek ABD tarafından eğitilen ılımlı muhaliflerin ezici çoğunluğunun IŞİD gibi gruplara katıldığını savundu.

Sputnik haber ajansına göre, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Dışişleri Bakanlarının toplantısına katılmak üzere gittiği Katar'ın başkenti Doha'da bir dizi görüşmelerde bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Katar Dışişleri Bakanı Halid el Atiyye ile görüşmenin ardından ortak basın açıklamasında  Suriye'de silahlı muhaliflere hava desteği sağlanmasına karşı olduklarını belirtti.

-“AÇIKLAMALAR ZARAR VERİCİ”-

Bakan Lavrov, "ABD'liler tarafından eğitilen ve Suriye'ye gönderilen bazı birliklerin, Suriye hükümetinin onayı alınmadan, koalisyon ile ABD uçakları tarafından korunacağı ve bu uçakların silahlı gruplara engel olacak tüm güçleri vurma yetkisine sahip olacağı yönünde yapılan açıklamaları zarar verici olarak görüyoruz” dedi. Lavrov şöyle devam etti:

“En önemlisi, komşu ülkelerin topraklarında ABD'li askerler tarafından eğitilen sözde ılımlı muhalefet militanlarının ezici çoğunluğunun aşırılık yanlılarının saflarına geçtiğini ABD'li meslektaşlarımıza söyledik. Bu konuda tutumumuzu net şekilde anlattık. ABD'nin düşüncesini değiştirebildiğimizi sanmıyorum. Bu konuda fikir ayrılığı olduğu ortada." 

-“EĞİTİLEN MUHALİFLERİ SURİYE'YE GÖNDERMEK İŞE YARAMAZ”-

Öte yandan Lavrov, ABD'nin IŞİD'e karşı oluşturduğu koalisyonda hava operasyonlarına başlamadan önce Irak hükümetinden yeşil ışık aldığını ancak Suriye hükümetinden onay alınmadığını söylerken “Kerry'le bugünkü görüşmede, ABD'nin askeri alanda eğittiği muhalif birlikleri Suriye topraklarına göndermenin işe yaramayacağını söyledik. Biz bu tür girişimlerin karşısındayız" şeklinde konuşü.

-“ŞAM'A KOŞULSUZ DESTEK VERMİYORUZ”-

Bununla birlikte Rusya'nın "Şam'a koşulsuz desteğini sürdürüp sürdürmeyeceği" sorulan Lavrov, "Biz hiçbir zaman kimseyi koşulsuz desteklemiyoruz. Rusya her zaman Suriye'de akan kanın durması için çalışırken Suriye halkına destek sağlıyoruz. Suriye'deki asıl sorun her zaman IŞİD'dir" karşılığını verdi. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@