Kyb'li Peşmerge Komutanı: Pkk'nın Şengal Operasyonuna Katılmasına Destek Verdi

ERBİL (ANKA) – Kuzey Irak’ta IŞİD’in elindeki Şengal’ı g...

Haberler 11.11.2015, 16:00
Kyb'li Peşmerge Komutanı: Pkk'nın Şengal Operasyonuna Katılmasına Destek Verdi

ERBİL (ANKA) – Kuzey Irak’ta IŞİD’in elindeki Şengal’ı geri almak için planlanan operasyonda PKK’nın olası “rolü”ne ilişkin tartışmalar sürerken Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro üyesi olan Peşmerge Güçleri Komutanı Cafer Şeyh Mustafa, PKK’nın “şartlı katılımı”na destek verdi. Mustafa “Ortak plan içerisinde olması bence çok normal. Kürdistan’ın 4 parçasından her kim katılırsa katılsın, ancak aynı komutanlık altında olunması şartıyla” dedi.

KDP ile PKK arasında görüş ayrılıklarının iyice gözler önüne sergilendiği bu günlerde Kerkük Güney Cephesi Komutanı olan Cafer Şeyh Mustafa, Rudaw ile yaptığı mülakat sırasında  Şengal operasyonunun neden ertelendiğini “Şengel bugün ya da yarın illaki geri alınacak. Ancak her savaşın kendine göre ihtiyaçları var” sözleriyle anlattı.

“Sebebinin PKK ile olan anlaşmazlık olduğu söyleniyor…” denilmesi  üzerine de “Küçük sorunların olduğu doğru ancak bu sorunlar Şengal’e operasyon yapılmasına engel değildir” diyen Mustafa “PKK’nın Şengal operasyonuna katılmasını nasıl karşılarsınız?” sorusuna ise “Ortak plan içerisinde olması bence çok normal. Kürdistan’ın 4 parçasından her kim katılırsa katılsın, ancak aynı komutanlık altında olunması şartıyla” karşılığını verdi.

Mustafa IŞİD’nin hala Kerkük için tehdit oluşturduğunu vurgularken de “IŞİD kaldığı sürece, değil sadece Kerkük, belki bütün bölge için tehdit devam ediyor demektir. IŞİD’in bulunduğu her bölge risklidir” şeklinde konuştu.  (ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@