Kyb: Pkk Ve Pyd, Kdp'yle Anlaşmalı

STOKHOLM/ERBİL(ANKA) – Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin li...

Haberler 04.11.2015, 15:50
Kyb: Pkk Ve Pyd, Kdp'yle Anlaşmalı

STOKHOLM/ERBİL(ANKA) – Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin lider olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) “üçüncü adamı” olarak adlandırılan Politbüro Sorumlusu Mele Bahtiyar, PKK ve PYD’ye, KDP ile anlaşmaları gerektiğini söylediklerini ifade etti.

Bir dizi seminer için Kürtler’in yoğun olduğu Avrupa şehirlerine giden Mele Bahtiyar, Stockholm’de Rûdaw’ın sorularını yanıtlarken KYB'nin Türkiye ile ilişkilerini "normal" olarak niteleyerek, "Partimizin Ankara’da temsilciliği var ve sıkça görüşüyoruz. En son bizi, Türkiye Cumhurbaşkanlığı’ndan bir heyet ziyaret etti. Türkiye olarak partimizle daha iyi ilişkiler inşa etmek istediklerini illettiler. Biz de aynı düşüncede olduğumuzu bildirdik” şeklinde konuştu.

“Kuzey Kürdistan’ın geleceği bütün Türkiye’nin geleceğine bağlıdır” gibi sözlerini sarf eden Bahtiyar, “Hiç PKK’ya KDP ile anlaşması için konuştunuz mu?” sorusunu yanıtlarken de “Evet biz PKK ve PYD ile bu konuyu çok konuştuk. En son PYD’ye dedik, ‘KDP ile anlaşmanız gerekiyor’ diye. Kürdistan Bölgesi ile aralarında bulunan sorunları gidermelidirler. Kendileri de artık buna kanaat getirmişler” dedi. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@