‘Kürt Doğalgazı Gelecekte Türkiye Ve Avrupa İçin Alternatif Olacak'

İSTANBUL (ANKA) - Enerji uzmanları, Kürt doğalgazının gelecekte Türkiye ve Avrupa için alternatif olacağını ifade ediyor.

Haberler 21.11.2015, 11:05
‘Kürt Doğalgazı Gelecekte Türkiye Ve Avrupa İçin Alternatif Olacak'

İstanbul’da düzenlenen 7. Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’ne katılan uzmanlar Kürt petrolünü değerlendirdi.

Rûdaw’a konuşan ABD’li eski politikacı ve Washington Enstitüsü danışmanı Zalmay Halilzad, Kürt petrolünün kendilerinin yanı sıra bölge ve dünya ülkeleri için de önemli olduğunu belirtti.

Kürt Bölgesi’nde petrol sektörünün önündeki bazı engellere dikkat çeken Zalmay Halilzad, “Uzun vadede Kürdistan Bölgesi doğalgazının Türkiye ve Avrupa ülkelerinin ihtiyacını karşılayarak etkin bir rol üstlenecek. Aynı zamanda bir alternatif olabilir” dedi.

Avrupa Enerji Güvenliği Araştırma Merkezi’nden Friedbert Pflueger ise, Kürt petrolünün artık dünya pazarına girdiğini ve yoluna edeceğini söyledi.

Friedbert Pflueger, Peşmerge Güçleri’nin IŞİD’e karşı verdiği mücadelenin yanı sıra fiyatların beklenmedik bir şekilde düşmesinin, Kürt petrolü için büyük engel oluşturduğunu ifade etti.

Pflueger, “Dünyadan yabancı yatırımcıları çekebilme konusunda Kürdistan Bölgesi’nin petrol politikasını başarılı buluyorum” diye konuştu.  

Kürt Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami, 7. Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’nde dün yaptığı konuşmada, önümüzdeki yıldan itibaren günlük 20 milyar metreküp doğalgazla ihracata başlayacaklarını söyledi.

Hawrami, Türkiye şirketi Genel Enerji ile doğalgaz konusunda da işbirliği içerisinde olduklarını anlattı.

İngiliz petrol şirketi Heritage Oil, 2013 yılında Kürt Bölgesi’nde Miran Batı sahasında en az 6.8 trilyon metreküplük doğalgaz rezervi bulduğunu açıklamıştı.

Rezervin 9.1 trilyon metreküp olabileceği de ifade ediliyor.

Kürt Bölgesi, son yıllarda bulunan doğalgaz ve diğer yeraltı kaynaklarıyla bir anda en az 1 trilyon dolarlık enerji potansiyeline kavuştu.

Kürt doğalgaz rezervi, Avrupa kıtasının 70 yıllık ihtiyacını karşılayabiliyor.

İstanbul kentinde 18-20 Kasım tarihlerinde yapılan 7. Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’ne 40 ülkeden 600 civarında politikacı, işadamı ve bilimadamı katıldı.

Toplantıda Suriye’de iç savaş, İran-Batı uzlaşması, düşen petrol-doğalgaz fiyatları ve Ukrayna’daki siyasi gerilim gibi dünyanın enerji ve güvenlik gündemini etkileyen pek çok konu ele alındı. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@