Kanada: Yıl Sonuna Kadar 25 Bin Suriyeli Mülteciyi Alabiliriz

OTTAWA(ANKA) – Mülteci krizinin 15-16 Kasım günlerinde Antalya&r...

Haberler 10.11.2015, 13:35
Kanada: Yıl Sonuna Kadar 25 Bin Suriyeli Mülteciyi Alabiliriz

OTTAWA(ANKA) – Mülteci krizinin 15-16 Kasım günlerinde Antalya’da yapılacak G-20 Zirvesi’nin gündeminin önemli bir maddeyi oluşturması beklenirken  grubun üyelerinden Kanada’nın Göç, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanı John McCallum, “Yıl sonuna kadar Kanada’ya 25 bin Suriyeli mülteciyi getirmek için tüm seçenekler masada” dedi.  Kanada’ya mültecilerin “Ürdün, Türkiye veya Lübnan’dan” getirileceği bildirilyor.

Kanada’da Justin Trudeau’nun başkanlığında kurulan yeni hükümette Göç Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanlığını üstelenen John McCallum, düzenlediği ilk basın toplantısında yeni hükümetin Kanada’ya yılın sonuna kadar 24 bin Suriyeli mülteciyi getirme konusunda tüm seçenekler masada olduğunu belirtirken mültecileri Kanada’ya hızlı ve güven içinde taşımak için maliyet açısından en uygun yollarını araştırdıklarını söyledi.

Bu çerçevede “ticari havayolları olasılığına bakıyoruz. Hava Kuvvetleri olasılığına bakıyoruz. Gemiler kullanma olasılığına bakıyoruz” diyen McCallum,  operasyona ilişkin ayrıntılı bilgi vermekten kaçınmakla birlikte Kanada Silahlı Kuvvetleri’nin,  Ortadoğu’dan mülteciyi taşıyarak ve veya Kanada’daki askeri üslerde geçici barınma sağlayarak “önemli bir rol” oynayacağını da ifade etti.

McCallum açıklamalarını yansıtan Montreal Gazette ise, Lübnan, Türkiye ve Ürdün’de 4 milyonu aşkın Suriyeli mültecinin bulunduğuna işaret ederken Kanada’nın şimdiye kadar BM Mülteciler Yüksek Komiserliğine 100 milyon dolarlık katkıda bulunmayı, Kanada içinde de kayıt süreci ve yerleştirme çalışmaları için 100 milyon dolar ayırmayı taahhüt ettiğine dikkat çekti. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@