Johannes Hahn: Türkiye'nin Terörü Önleme Ve Tepki Verme Hakkı Var Ama Yanıt Orantılı Olmalı

Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Türkiye’nin terörü önleme ve tepki verme hakknını olduğunu vurgularken “orantılı” bir yanıt verilmesini istedi.

Haberler 04.08.2015, 14:50
Johannes Hahn: Türkiye'nin Terörü Önleme Ve Tepki Verme Hakkı Var Ama Yanıt Orantılı Olmalı

BRÜKSEL(ANKA) -  Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Türkiye’nin terörü önleme ve tepki verme hakknını olduğunu vurgularken “orantılı” bir yanıt verilmesini istedi. Hanh, AB’nin “Kürt-Türk çözüm süreci üzerinde olumsuz etkileri olan son dönemdeki gelişmelerden duyuduğu derin kaygıyı da” ifade etti.  

Johannes Hahn, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile bir görüşme yaptı. Avrupa Komisyonu’ndan verilen bilgiye göre, Hahn, Türk makamlarının IŞİD ile mücadeleyi hızlandırma taahhüdünü bildiklerini belirterek AB’nin bu çabalara verdiği “güçlü desteği” yeniden teyit etti. 

-TÜRKİYE'DEN MÜLTECİLERE "GÖRÜLMEMİŞ İNSANİ YARDIM”-

AB’nin Türkiye’nin Suriyeli ve Iraklı mültecilere sağladığı “görülmemiş insani yardım”a yönelik desteğini artırma yollarını araştırdığını ifade eden Hahn, ayrıca  AB’nin “Kürt-Türk çözüm süreci üzerinde olumsuz etkileri olan son dönemdeki gelişmelerden duyuduğu derin kaygıyı” yansıttı.

Johannes Hahn, AB’nin Türkiye’nin, açık biçimde kınanması gereken her türlü terörü önlemek ve tepki verme hakkının olduğunu kabul ettiğini ancak verilecek yanıtın “orantılı, hedefe odaklı ve ülkedeki demokratik siyasi diyaloğu tehlikeye atmaması gerektiğinin” altını çizdi.

-“TÜRKİYE’YE GÜVENİYORUZ”-

Avrupa Komisyonu Üyesi Hanh, “Bölgeyi daha fazla istikrarsızlaştırabilecek herhangi bir eylemden kaçınarak tüm bölge için önemli ve stratejik rolüne uygun olarak harekete edeceği konusunda Türkiye’ye güveniyoruz” sözlerini de kullandı.  (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@