İtalyan Gazeteciden İlginç İddia: Işid'in Ana Geliri Petrol Değil, Vergi

MOSKOVA(ANKA) -  Suriye ve Irak'ta önemli topraklara hakim IŞİD&rs...

Haberler 01.11.2015, 13:25
İtalyan Gazeteciden İlginç İddia: Işid'in Ana Geliri Petrol Değil, Vergi

MOSKOVA(ANKA) -  Suriye ve Irak'ta önemli topraklara hakim IŞİD’in en büyük gelir kaynağını, Türkiye üzerinden dahil çeşitli kanallardan sattığı petrol oluşturduğu algısı sürerken İtalyan Gazeteci Loretta Napoleoni, IŞİD'in ana gelir kaynağının petrol satışı değil, vergi geliri olduğunu savundu.

Sputnik'e konuşan Loretta Napoleoni, "IŞİD'in gelirlerinin büyük kısmını petrol satışından elde ettiği bilgisi doğru değil. Evet bu da önemli bir gelir kalemi ama en önemlisi vergi tahsilatı. IŞİD'in kontrolündeki topraklarda yaklaşık 8 milyon kişi yaşıyor ve örgüt kendi işleri için bu kişilerden vergi tahsil ediyor" diye konuştu.

Petrolün de vergilendirmeye dahil olduğunu belirten Napoleoni, petrol üretimi ve kaçakçılığı yapanların bunun için vergi ödediğini ifade etti.

İtalyan gazeteciye göre, IŞİD insan kaçakçılığından da kayda değer vergi geliri elde ediyor. Napoleoni, "IŞİD, sınırı geçen her kişi başına vergi koyuyor. Sınır geçişleri genelde, insan tacirleri tarafından IŞİD'in kontrolündeki topraklardan Türkiye'ye doğru yapılıyor. IŞİD bundan haftada yaklaşık 500 bin euro gelir elde ediyor” dedi.

-“IŞİD'İN VERGİ GELİRLERİNİ KESMEK İMKANSIZ”-

Napoleoni, IŞİD'in kapalı bir ekonomiye sahip olması nedeniyle vergi gelirlerini kesmenin bir yolu olmadığı görüşünde.  "Bu, komşu ülkelerin de ekonomisiyle iç içe geçen bir savaş ekonomisi” diyen Napoleoni, “Kürdistan'a, Suriye'nin güneyine petrol satıyorlar. Türkiye sınırında petrol satışı yapıyorlar. Aynı şey gıda kaçakçılığı için de söz konusu. Sınır bölgelerinde istikrar sağlanmadıkça, ki bu imkansız, bu ticaretin önü kesilemez” uyarısında bulundu. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@