İstanbul'da, Paris'le Eş Zamanlı Saldırının Önlenmesi Dikkat Çekti

BERLİN(ANKA) - Türkiye'de, Paris’teki kanlı saldırılarıyla aynı g...

Haberler 16.11.2015, 10:20
İstanbul'da, Paris'le Eş Zamanlı Saldırının Önlenmesi Dikkat Çekti

BERLİN(ANKA) - Türkiye'de, Paris’teki kanlı saldırılarıyla aynı gün İstanbul'da da saldırı planlayan bir cihatçı grubun engellendiği bilgileri Avrupa’da yankı buldu. Alman medyası, bu gelişmeyi duyururken Türk hükümetinin Ankara'daki terör saldırısı sonrasında, “cihatçılara karşı önlemlerini arttırdığını” söylüyor.

Yeni gelişmeyi, “İstanbul'da saldırı önlendi” başlıklı haberinde duyuran Deutsche Welle, Türkiye'de, Paris saldırılarıyla aynı gün İstanbul'da da saldırı planlayan bir cihatçı grubun engellendiğinin bildirildiğini belirterek, “Yetkililer, şüphelilerin Paris ile aynı günde İstanbul'da da saldırı düzenlemeyi planladıklarından yola çıkıyor” diyor.

Cihatçı John’un yakın çevresinden olduğu belirtilen İngiliz Aine Lesley Davis’in, cuma akşamı düzenlenen bir operasyonda diğer cihatçılarla birlikte gözaltına alındığını,  gözaltına alınanların, Suriye'den Türkiye'ye giriş yaptıkları bilgisinin verildiğini anlatan DWelle, şüphelilerin, Paris saldırıları ile bağlantısının araştırıldığını, Avrupa'da da bir saldırı planları olabileceği üzerinde durulduğunu, Türk polisinin bu bağlamda, Fransız polisiyle irtibata geçtiği belirtildiğini kaydediyor.

DWelle, “Türk hükümeti uzun süredir, terör örgütü IŞİD'e karşı kararlı şekilde mücadele etmemekle suçlanıyor. Hükümet, cihatçılara silah temin etmek ve sınır geçişlerini engellememekle eleştiriliyor. Fransa'da ocak ayında Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırı sonrası beş kişiyi öldüren Amedy Coulibaly'nin kız arkadaşı Hayat Boumeddiene de, saldırılardan önce Türkiye üzerinden Suriye'ye kaçmıştı” ifadelerini kullandıktan sonra şöyle devam ediyor:

“Türk hükümeti, 10 Ekim'de 102 insanın hayatını kaybettiği Ankara'daki terör saldırısı sonrasında, cihatçılara karşı önlemlerini arttırdı. Ankara'dan önce Haziran ve Temmuz aylarında, Diyarbakır ve Suruç'ta düzenlenen ve 40 kişinin yaşamını yitiridği saldırıların da IŞİD tarafından düzenlendiği belirtiliyor.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@