İran'dan Renzi'ye Sert 24 Nisan Tepkisi: Küstah

TAHRAN(ANKA) – 24 Nisan öncesi yaşanan tartışmalarda, İran’dan Türkiye’ye destek geldi. İran medyası, İtalya Başbakanı Matteo Renzi’nin “Türkiye'nin ortak fikirler ve ortak değerlere saygı duyması gerekir" yönündeki sözler iç

Haberler 19.04.2015, 14:13
İran'dan Renzi'ye Sert 24 Nisan Tepkisi: Küstah

TAHRAN(ANKA) – 24 Nisan öncesi yaşanan tartışmalarda, İran’dan Türkiye’ye destek geldi. İran medyası, İtalya Başbakanı Matteo Renzi’nin “Türkiye'nin ortak fikirler ve ortak değerlere saygı duyması gerekir" yönündeki sözler için “küstah uyarısı” nitelemesini yaparken Renzi için “Tapınak Şövalyeleri elbirliği etti” dedi.

Fars Haber Ajansı,  Washington’u ziyaret eden İtalya Başbakanı Remzi’nin bir konuşma yaptığı Georgetown Üniversitesi'nde bir Türk öğrencisinin Papa Francis’in 1915 olayları için “soykırım” ifadesini kullanmasına ilişkin sorusu üzerine kullandığı ifadeler için “küstah” nitelemesini yaptı.

Haberde Renzi’nin soruyu yanıtlarken İtalya hükümetinin bu konudaki tutumunun “oldukça açık” olduğunu, Papa’nın da “oldukça açık” bir mesaj verdiğini belirtirken "Ben Türkiye'nin bu yılki G-20 başkanlığının tartışmaları bitirmek, geleceğe yatırım yapmak için önemli bir adım olacağına inanıyor ve bunu umuyorum. Ancak Türkiye'nin de bu arada, ortak fikirler ve ortak değerlere saygı duyması gerekir" dediğine dikkat çekiliyor.

Fars haberinde  “Birçok mecrada İtalya'nın 1915 Olaylarını 'soykırım' olarak tanıdığı belirtilse de, söz konusu ülke hükümet düzeyinde resmen bunu kabul etmiyor” denildi.  (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@