İran'dan Ankara'ya Kritik Ziyaret

Suriye rejiminin başlıca destekçilerinden İran’ın Dışişleri Bakan Cevad Zarif Salı günü Ankara’yı ziyaret edecek.

Haberler 09.08.2015, 14:00
İran'dan Ankara'ya Kritik Ziyaret

ANKARA/TAHRAN(ANKA) – Suriye rejiminin başlıca destekçilerinden İran’ın Dışişleri Bakan Cevad Zarif Salı günü Ankara’yı ziyaret edecek. Zarif’in en üst düzeyde yapacağı görüşmelerde özellikle Irak ve Suriye’deki gelişmeler üzerinde duracağı belirtilirken, ziyaret “zamanlanması”yla da dikkat çekiyor.

Cevad Zarif’in, Salı günü Ankara’da yapacağı ziyaret sırasında mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile yapacağı görüşmelerin yanısıra üst düzeyde kabul edilmesi bekleniyor.

Ankara’da yapılacak görüşmelerde İran için de büyük önem taşıyan Irak ve Suriye’de son gelişmelerin yanısıra, bu iki ülkedeki IŞİD’le mücadele ve Suriye krizinin çözümlenmesi  ile ilgili son dönemde atılan adımlar ve özellikle Rusya tarafından gündeme getirilen yeni öneriler üzerinde durulması bekleniyor.

Bu arada, ziyaret, özellikle “zamanlaması” ile dikkat çekiyor.  Zarif’in Ankara’ya,  Türkiye’nin ABD’nin öncülüğündeki koalisyonla işbirliğine hız vereceği ve hem IŞİD hem de PKK ile mücadele edeceğinin açıklanmasının ardından ABD’nin İncirlik Üssü’nü kullanmaya başlaması, PKK’nın yurt içindeki terörist eylemlerini yoğunlaştırdığı, Türkiye’nin de PKK’nın Kuzey Irak’taki kamplarına karşı yoğun hava baskınlarını sürdürdüğü günlere denk geliyor.

Öte yandan, Cevad Zarif’in Ankara ziyaretinin yer bulduğu İran medyasında ise Zarif’in İran nükleer programına ilişkin “5 1” Grubu ile Temmuz ortasında vardığı mutabakatın ardından “bölge ve komşu ülkelerle bağlarını güçlendirmek amacıyla”  ilk olarak Irak, Katar ve Kuveyt'i ziyaret ettiği anımsatılıyor.

Zarif’in Salı günü Türkiye’den sonra  ve Lübnan’ı de ziyaret edeceğine de işaret ediliyor. MNA haber ajansı da Zarif’in Suriye krizine çözüm bulma çabaları çerçevesinde yakında Rusya’yı ziyaret edeceği bilgisinin alındığını bildirdi. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@