İran Türkiye Dahil Komşu Ülkelerine Elektrik İhracatını Artıracak

TAHRAN(ANKA) – İran’ın, ülkenin nükleer programı nedeniyle...

Haberler 16.09.2015, 10:45
İran Türkiye Dahil Komşu Ülkelerine Elektrik İhracatını Artıracak

TAHRAN(ANKA) – İran’ın, ülkenin nükleer programı nedeniyle uygulanan yaptırımların “5+1” grubu ile varılan anlaşma ile kaldırılmasının hemem ardından aralarında Türkiye’nin de bulunduğu komşu ülkelere elektrik satışlarını önemli ölçüde artırmak istediği bildiriliyor.

Fars haber ajansına göre, İran Enerji Bakanlığı, Batı’nın ülkesine uyguladığı yaptırımlar kalkar kalmaz elekrtrik üretimini hızlandırırken aralarında Türkiye’nin de bulunduğu komşu ülkelere yönelik mevcut ağ sistemini kullanarak elektrik ihracatını önemli ölçüde artırmayı de planlıyor.

Haberde “Afganistan, Ermenistan, Azerbaycan, Irak, Pakistan, Türkiye ve Türkmenistan dahil olmak üzere yedi ülke halen İran’dan elektrik ithal ediyor ve yaptırımlara rağmen İram İslam Cumhuriyeti enerji sektörüne yaptırım yapmayı sürdürüyor” deniliyor.

Bakanlığın yaptırımlar sonrası dönemi için belirlediği hedeflerin arasında ileri teknoloji, en modern ekipman ve akıllı sistemler kullanılması, santrallerin üretimini artırılması ile kredi ve dış finansmanın yeniden açılması da bulunduğu kaydediliyor.

Bu çercevede üretimde enerji kayıpları azaltılması ve dağıtım ağlarının iyileştirilmesinin de gündemin en ağırlıklı maddeleri arasında da yer aldığı belirtildiği haberde nükleer anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile halen bloke edilen 100 milyar dolar serbest bırakılacağına dikkat çekiliyor. (ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@