İngiliz Tarihçisi: Türkiye Pakistan Mı Oluyor?

LONDRA(ANKA) – Türkiye’de meydana gelen trajik olayların yoğun ...

Haberler 13.10.2015, 11:40
İngiliz Tarihçisi: Türkiye Pakistan Mı Oluyor?

LONDRA(ANKA) – Türkiye’de meydana gelen trajik olayların yoğun bir biçimde irdelendiği İngiltere’de tanınmış tarihçi Mark Almond,”Türkiye Pakistan mı oluyor?” diye sordu.

Oxford Üniversitesi öğretim üyelerinden  Mark Almond, Telegraph Gazetesince yayınlanan "Türkiye Pakistan mı oluyor?" başlıklı makalesinde "Bir yıl önce Türkiye'yi böyle bir karşılaştırmaya sokmak mantıksız görünürdü. 2000'den sonra Türkiye, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan ülkelerin demokrasi ve ekonomik gelişmeyi birlikte götürebileceğini gösteren bir örnek haline gelmişti. Ancak son yıllarda Türkiye'deki yavaşlama gittikçe daha görünür oldu. Ankara'da yaşanan saldırı, ülkenin yinelenen terörizm sorununun son örneği" diyor.

Yazıda asıl şüphelinin IŞİD olduğu Türkiye hükümetince açıklanmış olsa da, sonrasında IŞİD ile savaşan Kürt hedeflerine saldırılar düzenlendiği belirtilirken, bunun Türkiye’nin dış politikasının ne kadar "karanlık" olduğunun bir göstergesi olduğu öne sürülüyor.

Almond,  BBCTürkçe’nin yansıttığı makalesinde Kürtlerin çoğunluğunun son aylardaki saldırılardan “hükümeti sorumlu tuttuğuna” dikkat çekerken “bunun korkunç bir şekilde Pakistan gizli servisince Taliban ve Afganistan'daki El Kaide arasında oynadığı ikili oyunu hatırlattığı” iddiasında bulunuyor.

Yazı "Tabi ki Türkiye de Pakistan gibi sadece sınırları içinde büyüyen bir tehditle karşı karşıya değil. İkisi de zorlu bir coğrafyada yer alıyor. İkisi de Batılı müttefiklerinin, durumlarını daha da kötüleştirecek politikalar izlediğini iddia edebilir. Ama her ikisi de kendi kendine açtığı yaraları iyileştirmek zorunda".(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@