İngiliz Basınında Ab Zirvesi Yorumları: Vize Serbestliği Gerçekleşmeyebilir

LONDRA(ANKA) –Financial Times, AB liderlerinin kabul ettiği eylem p...

Haberler 16.10.2015, 09:50
İngiliz Basınında Ab Zirvesi Yorumları: Vize Serbestliği Gerçekleşmeyebilir

LONDRA(ANKA) –Financial Times, AB liderlerinin kabul ettiği eylem planının Türkiye'nin uzun yıllardır talep ettiği birçok “cazip madde” içerdiğini' söylerken Türkiye’nin koşullarından biri olan vize serbestliğinin “hiç gerçekleşmeyebileceğini” de öne sürüyor. Guardian ise, Türkiye ile AB arasında “kısa vadede anlamlı bir anlaşma yapılabilmesi ihtimalinin de zayıf olduğunu” düşünüyor. 

 

-FİNANCİAL TİMES: "VİZE SERBESTLİĞİ GERÇEKLEŞMEYEBİLİR"

Ekonomi Gazetesi Financial Times, AB liderlerinin kabul ettiği eylem planının Türkiye'nin uzun yıllardır talep ettiği birçok “cazip madde” içerdiğini' söylüyor.

Gazete AB liderlerinin son yıllarda "otoriter tavırları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepeden baktıklarını" ancak göçmen kriziyle birlikte bu tutumun tersine döndüğünü öne sürüyor.

Ancak FT,  BBCTürkçe’nin yansıttığı değerlendirmesine göre, özellikle vize serbestliği konusunun gerçekleşmesi pek mümkün olmadığını düşünüyor. Gazete "Üye ülkeler arasında Türkiye'ye iş birliği için bir bedel ödeme isteği yüksek olsa da, üst düzey yetkililer Schengen vizesi serbestliğinin belki de hiç gerçekleştirilemeyebileceğini belirtiyor" diyor.

Türkiye'nin, üyelik müzakereleri sürerken vize kolaylığı sağlanmayan tek aday ülke olduğuna dikkat çekilen haberde Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin başını çektiği bazı ülkelerin, göçmen krizi konusunun Türkiye'nin AB üyeliği ile ortak ele alınmasına karşı olduklarını vurguluyor.

Yol haritasında yer alan vize serbestliği konusunun birçok siyasi ve teknik koşula bağlı olduğu, bu koşullardan birinin Rum Yönetiminin Türkiye tarafından tanınması olduğu hatırlatılıyor.

-GUARDİAN: TÜRKİYE İLE KISA VADEDE ANLAMLI ANLAŞMA OLASILIĞI ZAYIF-

AB Zirvesi’nin “kasvetli ve gerilimli” bir havada geçtiğini yazan Guardian Gazetesi ise,  Avrupalı yetkililere dayanarak sonunda bir eylem planı üzerinde anlaşılan zirvenin asıl amacının "Büyük bir tartışma ve liderler arasında atışmadan kaçınmak" olduğunu  belirtirken üst düzey bir AB yetkilisi de zirvede büyük bir karar almayı hedeflememiş olduklarını söylediğini anlatıyor.

Türkiye ile AB arasında “kısa vadede anlamlı bir anlaşma yapılabilmesi ihtimalinin de zayıf olduğu” yorumunun yapıldığı haberde AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'ın da göçmen kriziyle mücadele konusunda “kötümser” göründüğü belirtilirken Tusk'ın "Alacağımız kararların yeni bir göçmen akınını durdurmaya yetip yetmeyeceğini kendimize sormalıyız" dediği aktarılıyor.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@