İngiliz Basını Türkiye'yi Konuşuyor

LONDRA(ANKA) -  Türkiye'de DHKP-C operasyonu sırasında gözaltına alınan İngiltere vatandaşı ve sosyal medya sitelerine uygulanan geçici erişim yasağı, İngiliz gazetelerinde yer alıyor. The Guardian, BBCTürkçe tarafından yans

Haberler 07.04.2015, 09:44
İngiliz Basını Türkiye'yi Konuşuyor

LONDRA(ANKA) -  Türkiye'de DHKP-C operasyonu sırasında gözaltına alınan İngiltere vatandaşı ve sosyal medya sitelerine uygulanan geçici erişim yasağı, İngiliz gazetelerinde yer alıyor.

The Guardian, BBCTürkçe tarafından yansıtılan haberde Türkiye'de savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alındığı saldırıyla ilgili fotoğraflar üzerine Twitter ve diğer sosyal medya sitelerine erişimin geçici olarak durdurulduğunu yazıyor.

Savcı Kiraz'ı rehin alınmış halde gösteren fotoğrafları yayımlayan 166 siteye daha erişim yasağı getirildiği, 7 gazete hakkında da cezai soruşturma başlatıldığına dikkat çekiliyor ve sosyal medya kullanıcılarının da "Twitter yasağını Twitter'dan öğrendik" gibi, yasakla “alay eden” paylaşımlarda bulunduğu belirtiliyor.

 Savcı Kiraz'ı rehin alan kişilerin mensubu olduğu DHKP-C'ye yönelik Türkiye'de süren operasyonda, İngiliz vatandaşı olan Polonya asıllı 52 yaşındaki Stephan Shak Kaczynski’nin de gözaltına alındığı duyuruluyor.

Independent Gazetesi de İskoçya'dan Türkiye'ye gitmiş olduğu belirtilen Kaczynski'nin savcıya düzenlenen saldırıyla ilgili bilgi sahibi olmadığını iddia ettiğine dikkat çekilen haberde şöyle devam ediliyor:

"Türk basınında yer alan, ancak bağımsız olarak doğrulanamayan haberlere göre, Kaczynski DHKP-C'nin finansmanında anahtar rolündeydi. Grup Avrupa Birliği ve ABD tarafından terörist grup olarak niteleniyor. Gazetelerde yer alan bir başka iddia da, Almanca da konuşabilen Kaczynski'nin Alman Gizli Servisi BND adına çalıştığı. [...] Türkiye'yi bu yıl iki kez ziyaret eden Kaczynski, sosyalist bir proje ile ilgili bir seminere katılmak için İstanbul'da bulunuyordu. [...] Kaczynski'yi tanıyan bir siyasi eylemciye göre, Kaczynski İngiltere'de de Komünist Parti üyesiydi."

- KACZYNSKİ'NİN 9 YIL BBC'DE ÇALIŞTI-

The Times ise, Steve olarak tanınan ardından serbest çalışmaya başlayarak aşırı solcu dergi ve gazetelere yazılar yazdığını anlattığı Kaczynski'nin 1998'de BBC'den istifa ettiği, istifaya gerekçe olarak da "Türkiye'deki sisteme karşı çıkan hareketlerde varlık gösterdikçe, BBC içindeki konumunun giderek zorlaştığını" belirttiği yazıyor.

-“MARKSİST İSYANCILAR TÜRKİYE'DE SEÇİMLERİ SARSACAK”-

Times, DHKP-C'nin son eylemlerini ve örgütü inceleyen Türkiye'den Hannah Lucinda Smith imzalı bir yazıya da yer veriyor. Kalesi Gazi Mahallesi olan DHKP-C'nin Suriye rejimiyle de bağlantılı olduğunun öne sürülen yazı şu iddiaları da içeriyor:

"Suriye gizli servisi onlarca yıldır DHKP-C ile bağlantı içinde. Türklerin çoğu Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın bu grubu, düşman komşusunu istikrarsızlaştırmak için kullandığına inanıyor - 2 yıl önce sınırdaki Reyhanlı kasabasında düzenlenen ve 52 kişinin öldüğü saldırıyla da bağlantısının olduğundan şüpheleniliyor. [...] Gazi Mahallesi Ak Parti Belediyesi'ne bağlı, ancak burada asıl kontrol DHKP-C'nin elinde. [...] Grup, halka hizmet ettiğini iddia ediyor. DHKP-C aleyhinde konuşmaya cesaret edebilen bazı mahalleliler ise onları mafyaya benzetiyor..."(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@