İngiliz Basını Suruç Saldırısını Konuşuyor

Suruç’ta 32 kişinin ölümüne çok sayıda kişinin de yaralanmasına yol açan terör saldırısı, İŞİD konusunda çok duyarlı olan İngiltere basınında haber ve yorumlara konu oluyor.

Haberler 22.07.2015, 11:44
İngiliz Basını Suruç Saldırısını Konuşuyor

LONDRA(ANKA) – Suruç’ta 32 kişinin ölümüne çok sayıda kişinin de yaralanmasına yol açan terör saldırısı, İŞİD konusunda çok duyarlı olan İngiltere basınında haber ve yorumlara konu oluyor.

-TİMES: ERDOĞAN İÇİN UYARI OLMALI-

Times Gazetesi saldırıyı değerlendirdiği "Cephede katliam" başlıklı başyazısında, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için bir uyarı olması gerektiği" yorumunu yapıyor. BBCTürkçe tarafından yansıtılan ve saldırının IŞİD'in işi olduğunun varsayıldığı tespiti ile başlayan başyazıda ortaya çıkan durumun "Türkiye'nin güney sınırındaki kaosu zaptetme yaklaşımı açısından bir dönüm noktası olabileceği" belirtiliyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'nin “büyük Kürt azınlığı” tarafından, IŞİD'in “barbarlıklarını görmezden gelmekle” suçlandığını belirten Times şu savları dile getiriyor: 

"Türk güçlerinin Kobani kuşatmasına seyirci kaldığına ve çatışmayı Kürt YPG milislerine bıraktığına şüphe yok. Tıpkı Sayın Erdoğan'ın Batılı liderlere, IŞİD'in yenilgiye uğratılması yerine Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın devrilmesine öncelik vermeleri için yalvardığı gibi.”

Times, Erdoğan’ın IŞİD'e karşı mücadele edenler arasında sahada fark yaratan tek güç olan Kürtlerle işbirliği yapması gerektiğini savunduğu başyazısında  “Türkiye NATO'daki müttefikleri ile de tam bir işbirliği içerisinde olmalı. Müttefikler, Türkiye'nin gerçek desteği ile IŞİD militanlarını bölgeden uzaklaştırma yolunda çok daha fazlasını yapabilir” diyor.  İncirlik Üssü'nün Batı'nın hava kuvvetlerine açılması gereğini savunan gazete, “Eğer IŞİD karşıtı ittifak başarılı olacaksa, Türkiye bu ittifakın kalbinde olmalıdır” görüşünü de dile getiriyor.

-TELEGRAPH: SALDIRI YETKİLİLERİ BİR İKİLEMLE YÜZ YÜZE BIRAKTI-

Daily Telegraph ise  "Türkiye, Suruç'taki intihar saldırısı ile ilgili olarak IŞİD'i suçluyor" başlığını kullandığı haberinde saldırganın  IŞİD'le doğrudan bağlantılı olduğuna inanıldığını söylüyor. Bununla birlikte kamuoyunun “laçka” sınır kontrollerine ve IŞİD'in desteklendiği şeklindeki algıya tepkisinin arttığını belirten gazete şu savları da dile getiriyor:

"Saldırı yetkilileri bir ikilemle yüz yüze bıraktı. IŞİD'in yabancı savaşçılarının çoğu Suriye'ye Türkiye üzerinden girdi. Kasıtlı şekilde tam olarak korunmayan sınır kullandı. Bu durumun nedeni, Esad rejimi ile boy ölçüşmek için savaşçıların ve silahların geçişine izin verilmesiydi. Eğer yetkililer Batı'ya verdikleri sözü tutar ve sınır bölgesinde sert önlemler alırlarsa, IŞİD'in daha fazla intikam saldırıları düzenlemesi ihtimal dahilinde."

-İNDEPENDENT: SURUÇ’TAKİ AKTİVİSTLER KOBANİ HALKINA YARDIM ETMEK İSTEDİ-

Independent Gazetesi, "Türk polisi intihar saldırısında IŞİD bağlantısını soruşturuyor" başlığı ile verdiği haberde, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Salı günü yaptığı açıklamaya karşın henüz  hiçbir örgütün saldırının sorumluluğunu üstlenmediğini söylüyor.

Pazartesi günkü saldırıda yaralanan Akdağ adlı bir kişinin “Biz Kobanilere sanat, yardım, oyuncak getirmek istedik. Savaşmayacaktık” sözlerini yansıtan gazete, "Suruç'taki aktivistler Türkiye'de çok daha rahat koşullarda yaşıyorlardı. Ancak vicdan sahibiydiler ve Kobani halkına yardım etmek istediler” diye yazıyor.

-FİNANCİAL TİMES: İŞİD’E KARŞI HAREKETE GEÇİLMESİ BASKISI ARTACAK-

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times da  IŞİD'in saldırıyı düzenlediğinin teyidi halinde Ankara üzerinde, örgüte karşı harekete geçmesi yönündeki baskının artacağı belirtiliyor.  Gazete,  uzmanların  "Bu saldırı, hükümetin politikasındaki değişikliğin sonucudur. Son dönemde IŞİD'e karşı alınan önlemler artırılmıştı” değerlendirmesine de yer veriyor.  (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@