İndependent: ‘Ypg Cerablus'u Ele Geçirirse Türkiye Bölgeyi İşgal Edebilir'

LONDRA(ANKA) – Suriye’de YPG’nin Türkiye'nin sınırında IŞİD'in ikmal hattını kesm...

Haberler 30.09.2015, 10:15
İndependent: ‘Ypg Cerablus'u Ele Geçirirse Türkiye Bölgeyi İşgal Edebilir'

LONDRA(ANKA) – Suriye’de YPG’nin Türkiye'nin sınırında IŞİD'in ikmal hattını kesmeye çalıştığını bunun için de IŞİD'in dış dünyayla tek bağlantısı olan Türkiye sınırındaki Cerablus'u ele geçirmeye odaklandığı belirtiliyor. İngiliz İndependent yazarı Patrick Cockburn “bu senaryoyu” dile getirirken bunun “Türkiye'yi kışkırtabileceğini ve bölgenin işgal edilebileceğini” iddia ediyor. 

BBC Türkçe'ye göre, İngiliz Independent Gazetesinin tanınmış yazarı Patrick Cockburn Erbil’den kaleme aldığı bir analizde Suriyeli Kürtlerin şu anda Kobani'nin Türkiye sınırına geçiş hatları hariç neredeyse tamamını kontrol ettiklerini belirterek, "Kürt liderler Cerablus'taki son geçiş hattını bu yılın sonuna kadar ele geçireceklerini ve böylece IŞİD'in dış dünya ile bağlantısını keseceklerini söylüyor” diyor. Yazıda YPG için su görüşlere de yer veriliyor:

-“YPG'NİN BAŞARILI OLMASI TÜRKİYE'Yİ KIŞKIRTABİLİR”-

“Kobani, Haseke ve Tel Abyad'da bu sene IŞİD'e karşı önemli zaferler kazandı. Bu durum, geçmişte IŞİD'i tolere ettiğinden ya da desteklediğinden şüphelenilen Türkiye tarafından öfkeyle karşılandı. Türkiye'nin Suriye'yle sınırı 550 mil (yaklaşık 900 km) uzunluğunda. Sınırın diğer yakasının yarısından fazlası Suriyeli Kürtler tarafından kontrol ediliyor. Türklerin açısından daha da kötüsü, PYD ve YPG'nin aslında PKK'nın Suriye kolu olması” yorumunu da yapıyor.

"Sınırında PKK tarafından yönetilen, iyi silahlanmış ve askeri olarak ABD ile ittifak içinde olan bir yönetim çıkması; Türkiye açısından Suriye'deki çatışmadan doğabilecek en kötü sonuç olur” düşüncelerini de dile getirildiği analizde şunlar da söyleniyor:

"Suriyeli Kürtler artık Fırat'ın batısına saldırılar düzenleyerek IŞİD'in Türkiye sınırındaki son geçiş hattı Cerablus'u almak ve Kürtlerin yönetimindeki Afrin'e bağlamak istiyorlar. PYD lideri Salih Müslim'in danışmanı Sihanouk Dibo, Independent'la Kamışlı'da yaptığı röportajda 'Biz yalnızca Kobani ile Afrin arasındaki bölgeyi özgürleştirmeyi ve Rojava'yı birlik haline getirmeyi düşünüyoruz' dedi."

Bunun ardından Cockburn "Bu IŞİD ve bölgedeki El Kaide klonları açısından kötü bir yenilgi olacaktır ve aynı zamanda Türkiye'yi kışkırtabilir ve bölge işgal edilebilir. Suriye'deki çatışma bölgede istikrarsızlığın yayılmasına neden oluyor” görüşünü de öne sürüyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@