İndependent Yazarı: Türkiye'deki Seçim Kutuplaşmayı Derinleştirebilir

LONDRA(ANKA)- 1 Kasım seçimine birkaç gün kala yabancı medyad...

Haberler 28.10.2015, 10:00
İndependent Yazarı: Türkiye'deki Seçim Kutuplaşmayı Derinleştirebilir

LONDRA(ANKA)- 1 Kasım seçimine birkaç gün kala yabancı medyada Türkiye konulu haber ve yorumlar dikkat çekiyor. 1 Kasım seçimlerinin Türkiye’deki “kutuplaşmayı daha da derinleştirebileceğini”  düşünen İngiliz İndependent Gazetesinin tanınmış köşe yazarı Pactrick Cockburn, “Türkiye diktatörlüğe bir kaç adım mesafede” iddiasına yer veriyor.

Patrick Cockburn, "Seçimlerde, 2002’den beri Türkiye’yi yöneten Erdoğan ve partisinin ne ölçüde tek parti yönetimi kurup, siyasi tekel oluşturabileceğinin belirleneceğini” öne sürdüğü yazısında  “Seçim henüz ortada. Ama seçim kampanyası, Kürtlerle Türkler, laiklerle İslamcılar ve Sünni çoğunlukla Alevi azınlık arasındaki fay hatlarını genişletti. Seçim sonuçları, Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki iç savaşa ne kadar daha dahil olacağını da belirleyecek” görüşünü dile getiriyor. Yazıda şu yorum yapılıyor:

“Seçim kampanyası sırasında görülmedik derecede şiddet yaşandı. HDP binaları ve muhalif gazeteler saldırıya uğradı. Hürriyet Gazetesine şimdi daha sağlam bariyerler konuyor. Ama Erdoğan’ı eleştiren tüm kurumların daimi kuşatma altında olduğu havası hakim.”

-“ERDOĞAN'IN BAŞARI ŞANSI GÖRÜNDÜĞÜNDEN FAZLA OLABİLİR”-

Cockburn, BBCTürkçe’nin aktardığı yazısında “Erdoğan koalisyonlardan ve yetkilerinin sulandırılmasından hiçbir zaman hoşlanmadı. Başarı şansı göründüğünden daha fazla olabilir, zira ordu, yargı ve medyanın büyük bölümü gibi birçok kurum ve güç merkezi, dizginlendi ve Erdoğan’ın denetimine girdi. Daha dün Ankara’da polis iki televizyon ve iki gazetesi olan Koza İpek Holding’e girdi” ifadelerini kullanıyor.

TRT’nin yayınlarında partilere ayırdığı zamana dikkat çekerken “AKP seçim kampanyası ve seçmenleri etkileme konusunda büyük avantaja sahip” sözlerini kullanan Cockburn,  “Erdoğan, birçok seçmen arasında hakim olan - diktatörlüğe kaymayı içermesine rağmen - AKP’nin istikrarı temsil ettiği ve tüm diğer alternatiflerin ekonomik istikrarsızlık ve belirsizliğe yol açacağı anlayışından da yararlanabilir. Türk ekonomisinde artık 2012’ye kadar görülen göz kamaştırıcı sonuçlar yok” diye yazıyor.

-“TÜRKİYE BÖLGENİN BÜYÜK BÖLÜMÜNDE DIŞLANIYOR”-

İndependent yazarı, Suriye ve Irak’ı saran şiddetin Türkiye’ye “sıçradığını”,  IŞİD’in bombalı saldırılarının Türklerle Kürtlerin ilişkilerini “zehirlediğini” de savunurken de  “2012’de Orta Doğu’da büyük bir güç olmaya hazırlanan Türkiye şimdi bölgenin büyük bölümünde dışlanıyor” düşüncesini de öne sürdüğü yorumunda şu uyarıda da bulunuyor:

“Pazar günü yapılacak seçimin sonucunu tahmin etmek zor. Ama seçim şimdiden ayrıştırıcı güçleri açığa çıkardı ya da büyüttü. Erdoğan, seçimlerden sonra bunları tekrar kontrol altına almak isteyebilir ama bunu yapması kolay olmayacak.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@