İndependent Yazarı: Milliyetçilik Kartı, Sağın Oyunu Sağladı

LONDRA(ANKA) – Türkiye’deki genel seçimlerde beklenenden çok üstünde bi...

Haberler 02.11.2015, 09:50
İndependent Yazarı: Milliyetçilik Kartı, Sağın Oyunu Sağladı

LONDRA(ANKA) – Türkiye’deki genel seçimlerde beklenenden çok üstünde bir oy sağlayan iktidar partisinin zaferinin diğer Batılı ülkelerde olduğu gibi “büyük bir sürpriz” olarak karşılandığı İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Independent’in yazarı Patrick Cockburn, "Erdoğan, partisinin parlamentoda çoğunluğu elde etmesiyle ezici bir zafer kazandı" derken  "Kürtlerle çatışma AKP'ye milliyetçilik kartını oynama imkanı verdi. Bu sayede sağın oyunu aldı” savını öne sürdü.

Patrick Cockburn, BBC Türkçe’nin yansıttığı yorumunda "Teorik olarak siyaset üstü olması gereken Erdoğan, AKP'nin stratejisini yürüttü. AKP, bu müthiş zaferinden sonra ordu, güvenlik güçleri ve medyanın kontrolünü ele geçirmek için daha güçlü bir konumda olacak” savını dile getiriyor.

"Kürtlerle çatışma AKP'ye milliyetçilik kartını oynama imkanı verdi. Bu sayede sağın oyunu aldı” görüşünü de öne süren Cockburn, seçimin sonucunun dış politika üzerinde olası etkilerine ilişkin olarak da "Halktan aldığı yetkiyle Suriye'deki gelişmeleri etkileme konusunda Erdoğan'ın eli güçlenecek. Şimdi, Türkiye'nin Suriye'de askeri açıdan daha büyük bir rol oynaması için bastırabilir” diye savunuyor. Cockburn, şu uyarı da yapıyor:

"Siyasi belirsizliğin sona ermesinin Türk Hükümetini güçlendireceği beklentisiyle Türk Lirası dün gece dolar karşısında yükselişe geçti. Ancak giderek büyüyen etnik, mezhepsel ve dinsel ayrışma ortadan kalkmayacak. Kürtler arasında HDP'nin desteğindeki azalma, tek yolun silahlı mücadele olduğunu düşünenlerin elini güçlendirecek."(ANKA)

(CN/AYÇ) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@